„Je to nemorální, odsouzeníhodné a dle mého názoru i v rozporu s platnou legislativou. Budeme se bránit,“ napsal jste k záměru vlády ohledně červnové valorizace důchodů. Jak konkrétně se proti tomu chcete bránit a domníváte se, že můžete uspět?
Jen předesílám, že vláda k plánovanému snížení valorizace důchodů zneužila institut legislativní nouze, pro jehož vyhlášení však nebyly splněny zákonné podmínky. Těmi jsou stav, kdy jsou zásadně ohrožena základní práva a svobody občanů, stav, kdy je zásadním způsobem ohrožena bezpečnost státu nebo když státu hrozí značné hospodářské škody. Nyní vyhlášený stav legislativní nouze je zcela zjevně v rozporu s touto dikcí a my tomuto porušování zákona nebudeme nečinně přihlížet. Hodláme využít všechny zákonné prostředky, a to jak při samotném projednávání zákona, tak použijeme všechny další instituty včetně podání ústavní stížnosti. Věřím, že Ústavní soud musí uznat oprávněnost této stížnosti a vyhoví jí.
Vláda čelí kritice, že změnu tlačí narychlo, musí celý legislativní proces stihnout během měsíce. Někteří jí vytýkají, že zaspala, jiní v tom vidí záměr s ohledem na lednové prezidentské volby. Co si o tom myslíte vy?
Já v tom vidím další důkaz bezradnosti a neschopnosti vlády, která porušuje nejen své předvolební sliby, ale i legislativu. Musíme si uvědomit, že valorizace důchodů probíhá podle platného a účinného zákona, tedy vládou namítané značné hospodářské škody jsou jednoduše řečeno nesmysl. Důchody nejsou živelní pohroma, s kterou vláda nemůže dopředu počítat nebo o ní vědět. To načasování je samozřejmě záměrně až po prezidentských volbách, aby tak koalice nepomohla opozičním kandidátům.
Na druhou stranu – není to tak, že skutečně mohou nastat okolnosti, že ten valorizační vzorec, který funguje jako automat a nezohledňuje konkrétní situaci, se za určitých podmínek může stát neudržitelným?
Pokud vláda nezmění své chování, tak nás čeká dříve či později státní bankrot, před tím varuji již delší dobu. Je naprosto jasné, že se vláda konečně musí postavit čelem současné realitě a hledat koncepční řešení. Není možné na jedné straně šetřit na nejzranitelnějších skupinách obyvatel a na straně druhé vyhazovat peníze například za americké stíhačky nebo zasílat miliardy na obnovu cizí země.
A co říci na argumentaci premiéra, že dnešní starší generace také musí projevit nějakou „mezigenerační solidaritu“ s generacemi budoucími?
Lidé, kteří celý život pracovali a zasílali peníze do sociálního systému mají nárok na důstojný důchod. Již nyní žije velká skupina důchodců na hranici chudoby a současná inflace ve výši více než 19 % situaci samozřejmě dále zhoršuje. Lidem podražily potraviny, nájmy, energie, léky a mnoho z nich se ocitlo v bezvýchodné situaci. Nevím tedy, o jaké mezigenerační solidaritě pan premiér mluví. Solidární může být člověk, který se ještě má o co podělit, nikoli vystrašený důchodce na hranici chudoby.
Zvolený prezident Petr Pavel už se v minulých dnech sešel kvůli této otázce se zástupci ANO. Setká nebo se už setkal ohledně této věci i s hnutím SPD? A jaký postoj ohledně valorizace od něj očekáváte?
Pokud je mi známo, tak se zástupci našeho hnutí SPD se doposud nesetkal. Petr Pavel sice už naznačil určité pochybnosti, ale řekl, že se vyjádří po inauguraci a ukončení legislativního procesu. Předpokládám, že s koalicí už je ve skutečnosti dohodnutý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora