Co si myslíte o odvolání šéfa Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka ministrem Jiřím Dienstbierem?
Vůči ministrovi Dienstbierovi jsem byl vždy velmi kritický. Jeho krok reorganizovat agenturu pro sociální začleňování ale považuji vzhledem k současné politické a ekonomické situaci v Česku za systémově správný. Agentura vznikla na základě politických požadavků tehdejší romské reprezentace a měla být nástrojem české vlády k implementaci strategie integrace. Kontrolou plnění úkolů agentury měla být pověřena Rada vlády ČR pro záležitosti romské komunity. Paní Stehlíková a pan Kocáb z ní ve spolupráci s Člověkem v tísni udělali postbolševický orgán romské asimilace. Je nutné zdůraznit, že i současná Komunistická strana Čech a Moravy má vypilovanou koncepci romské integrace, která není založena na politice asimilace a neredukuje romský problém na problém sociální. Romský problém v Česku totiž není jen sociálním problémem, jak se nám to soudruh Šimáček a ostatní snaží již dlouhá léta vnucovat. Komunističtí asimilátoři sedmdesátých let by se od kádrů rezidentury ministerstva zahraničí USA, tedy organizací Open Society Fund a Člověk v tísni, mohli ještě hodně učit. Práce, kterou dodnes udělala agentura pod Šimáčkovým vedením, by se dala udělat s menším počtem lidí, za menší peníze, s výraznějším plošným dopadem a maximálním zapojením místních romských komunit. Agentura by neměla být odkladištěm rychločtenářů – expertů a podivných kuřáků trávy z Člověka v tísni.
Jak hodnotíte osobnost Martina Šimáčka?
Pan Šimáček byl v rámci konkurzního řízení předem domluvená osoba na post ředitele. Doktor Emil Ščuka a já jsme byli jediní členové komise, kteří byli proti jeho zvolení. Konkurzního řízení se účastnili kvalitnější uchazeči s kvalitnějším vzděláním i mezinárodními zkušenostmi, kteří neměli lobbing Člověka v tísni a Kocába. Jinak jeho psychologický profil odpovídá profilu jedince pozvednutého z nižší střední třídy, komplexy a vysoké ambice s průměrnými schopnostmi a vědomostmi.
Měla by být agentura autonomní a nadresortní?
To snad nemyslíte vážně. Autonomní orgán ve státní správě, tak to rovnou zrušme Ústavu ČR a začněme s privatizací státní správy. Tento požadavek představitelů agentury je tak směšný a svědčící o infantilnosti žadatelů, že to nemá smysl komentovat. Premiér Bohuslav Sobotka by se měl sejít s představiteli romského hnutí a ne se svými zaměstnanci. Sobotka se v této kauze ukázal jako nevýrazný a slabší jedinec a, jak je jeho zvykem, zmůže se akorát na peskování chudých a nevzdělaných Romů.
Jakého sociálního demokrata, Roma, by si nyní do čela agentury ministr Dienstbier podle vás přál?
Máme svého kandidáta, který splňuje požadavky výběrového řízení a je dlouholetým členem ČSSD. Tento kandidát má širokou podporu nejenom romské elity, ale také romského hnutí v Česku. Jeho jméno zatím nebudu říkat. Reorganizaci agentury Dienstbierovi nicméně zcela schvalujeme a stojíme za ním.
Ohledně této vládní agentury jste byl vždy kritický. Jaký systém by ji mohl nahradit?
Samozřejmě, že mám promyšlený systém, jak to dělat líp. Jde mi o maximální plošný dopad s maximálním zapojením romských komunit v současné složité ekonomicko-politické situaci. Nechme se překvapit, co nám ministr Dienstbier s premiérem Sobotkou uvaří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský