Pečivo nebude, maso nebude. Toto zrušit. Mráz po zádech. Výrobce potravin lidem po pravdě

25.04.2022 12:39 | Rozhovor

Vláda je hospodářsky naprosto nekompetentní. PL to řekl člen představenstva Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. V případě zastavení dodávek ruského plynu hrozí katastrofa, kterou si nikdo nedovede představit. „Nebude pečivo, nebude maso,“ uvádí s tím, že při prohlášení vládních představitelů mu běhá mráz po zádech. Dosavadní oznámená „opatření“ v podobě například kontrol marží u obchodníků prý neřeší vůbec nic. Jandejsek však nezůstává pouze u kritiky, ale navrhuje soubor konkrétních opatření, které by stát měl podniknout, abychom se dostali z nejhoršího.

Pečivo nebude, maso nebude. Toto zrušit. Mráz po zádech. Výrobce potravin lidem po pravdě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Člen představenstva Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek

Ministr zemědělství oznámil, že si došlápnou na výši marží u obchodníků s potravinami. Uvedl příklad, že našli prodejce točeného salámu s marží 246 %. Probudila se vláda? Věříte, že už začne situaci řešit?

Je smutné poslouchat tuto trvalou mystifikaci obyvatelstva prostřednictvím  mediálního prostoru a falešné uklidňování našich lidí. Pokud by vláda ČR a ministr zemědělství chtěli řešit současnou velmi složitou situaci, prosadila by vládnoucí koalice urychleně zákon o významné tržní síle na úrovni zákonů již dávno schválených a platných ve Francii, Itálii a dalších státech. Místo toho současná koalice předkládá tento zákon bez jakýchkoliv regulací jen proto, aby Česká republika splnila povinnost vyplývající se směrnice Evropského parlamentu. Současné znění předkládaného zákona nic neřeší, naopak umožní monopolním maloobchodním prodejcům pokračovat v posilování svého postavení a postupně likvidovat domácí zpracovatele a zemědělskou prvovýrobu. Bez systémového řešení této situace jde jen o manipulaci a výsměch našemu obyvatelstvu a další zdražování potravin našim spotřebitelům.  

Dříve vládní představitelé vyhlásili, že budou kontrolovat ceny pohonných hmot u pumpařů. Ceny se přitom drží stále stejně, mezi 45–50 korunami za litr. Mohou mít tedy kontroly výše marží reálný dopad na celý trh? 

Jak jsem uvedl výše, žádné kontroly bez nastavení systémového opatření v zákonu o významné tržní síle nezmění vůbec nic. Na současné hospodářské krizi budou profitovat opět obrovské zahraniční monopoly na úkor nejen zemědělců, zpracovatelů, ale hlavně na úkor obyvatelstva ČR. Nejvíce se rostoucí ceny dotknou středních a nízkopříjmových skupin občanů. Nedokážu odhadnout, jak uvedená cílová skupina obyvatelstva tento neutěšený stav růstu cen může tolerovat. Je to stejně jako s inflací, kde jsme třetí nejhorší stát, dnes s 12% inflací, která může brzy dosáhnout 20 až 25 procent. 

Jaké řešení by ohledně extrémního růstu cen potravin plošně podle vašich zkušeností připadalo v úvahu? Vláda se brání odpouštění DPH nebo zastropování marží apod., nicméně vlády v Evropě to často dělají bez ohledu na náklady. Podobně jako stát neřešil náklady během covidu, kdy také šlo o mimořádnou situaci…

Řešením jsou jen systémová opatření spočívající ve schválení již výše uvedeného zákona o významné tržní síle podle Francouzů, Italů a dalších. Skutečné řešení přinesou jen následující kroky: 

– ihned podpořit ty, kteří vyrábějí a jsou schopni navýšit výrobu kvalitních a cenově dostupných potravin

– ihned zrušit nesmyslné podpory do extenzivních výrob, které pod rouškou ekologického zemědělství a ochrany přírody rozdávají prostředky, které nic nepřinášejí obyvatelstvu ani přírodě

– současné směrování dosavadních prostředků do ekologické produkce přináší ze 17 % půdy, která je v ekologickém režimu cca 1,5 %  produkce – opravdu unikát, který chce současný ministr nehoráznými prostředky dále podporovat

– ihned řešit zákon o významné tržní síle, kde řešit:

a) zákaz nákupu za podnákladové ceny 

b) zákaz prodeje za podnákupní ceny (únik příjmu států v DPH)

c) zastropování marží (na úrovni cca 10 % po odpočtu nákladu prodeje a DPH)

d) objem prodeje v promocích (podobně jako je tomu v Německu do 20 %)

e) privátní značku prodejců atd. (zrušit a uvádět adresného výrobce a zpracovatele). 

– posílit rozpočet národních podpor o 1,5 mld. Kč, které je nutné směrovat do komodit živočišné výroby. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

18:06 Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

Vykoupením dluhů společnosti Net4Gas, které posvětila Fialova vláda na nátlak exministra Síkely, tak…