Podívejte se do programu KSČM a musí vás mrazit. Tento národ je nepoučitelný, říká Přemysl Sobotka

03.08.2019 10:32 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU Mnoho let byl předsedou Senátu, druhým nejvyšším ústavním činitelem v zemi. Pak také kandidoval na prezidenta. Dnes je doktor Přemysl Sobotka radním v Libereckém kraji a v rámci letního seriálu ParlamentníchListů.cz bilancuje celou polistopadovou éru.

Podívejte se do programu KSČM a musí vás mrazit. Tento národ je nepoučitelný, říká Přemysl Sobotka
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Přemysl Sobotka na křtu nové publikace o srpnu 1968

Mezi demonstranty na Václavském náměstí a na Letenské pláni jsme mohli občas slýchat paralely mezi dnešními protesty a rokem 1989. Mají podle vás coby pamětníka tato srovnání nějaké reálné opodstatnění?

Na první pohled jsou demonstrace podobné, ale v roce 1989 šlo přeci o změnu systému a odstranění vládnoucí KSČ. A v tom je podstatný rozdíl.

Současné demonstrace jdou proti premiérovi Babišovi a jeho neschopnosti držet se Ústavy a hlavně přiznat si vinu a podat demisi z funkce. Úplně se zapomnělo na dobu, kdy někteří ministři odcházeli z pozic třeba jen za zneužití titulu, tehdy to bylo i o gentlemanském pojetí demokracie, nyní však asi už nevadí nic, i když důvody pro demisi jsou daleko závažnější.

Stejně se, bohužel, na náměstích dostatečně neprotestuje proti účasti KSČM na vládě, a to mě děsí ještě více, jakoby to lidem bylo jedno. Stačí se však podívat do programu KSČM a mělo by nás mrazit z pokusu o návrat reálného socialismu. Bohužel tento národ je nepoučitelný a některým (mnohým) se stýská po „jistotách“ socialismu. Společnost zapomíná, že možnost svobodně mluvit, protestovat, cestovat zcela volně, chodit nakupovat do plných obchodů, je výsledkem demokracie, a to vše ale může být výrazně omezeno.

S rokem 1989 je nedílně spojena osobnost Václava Havla. Jak jej po pouhých třiceti letech zhodnotit bez nánosu patosu a povinné oslavy, ale zároveň se vyhnout urážkám a mýtům, vytahovaným jeho odpůrci?

Od roku 1990 se u nás zavádělo tržní hospodářství, samozřejmě i s chybami, ale nikde nebyly ekonomické knihy o přechodu socialismu do tržní ekonomiky. Tehdy jsem říkal, že ekonomiku spravíme za 20 let, změna myšlení však bude trvat dvě generace. V roce 2005 jsem změnil názor a řekl, že tři generace. A možná to nebude stačit.

Jsou Miloš Zeman a Andrej Babiš, nadneseně řečeno, „vrahy odkazu 17. listopadu“, jak občas naznačuje liberální část společnosti?

S tímto názorem nesouhlasím. Miloš Zeman a Andrej Babiš jsou mocichtiví lidé, kteří ve svém životě byli členy KSČ, každý sice v jiné době, ale určitě na to nezapomněli. Sami však nejsou schopni vrátit ČR před rok 1989, oba však přinášejí neklid do společnosti a velmi ji polarizují, a to je smutné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…