Váš poslední blog nese název Vokřál jako stoka Brna. Proč si to myslíte?
Jsem Moravan a žiji v Brně. Když jsem četl, že bývalý primátor Petr Vokřál z ANO řešil kandidátku do městské části Brno-střed v Praze, zachvátil mne stud za tohoto rádoby brněnského primátora. Není normální, aby se kandidátka do městské části moravského města řešila v Praze v Čechách. Vokřál tím ponížil město Brno na úroveň nějaké pražské městské části a popřel samosprávu jako princip.
Samospráva je o tom, že se obce spravují nezávisle na centru, i o tom, že demokratické strany ponechávají komunální politiku na svých organizacích v místech. Pokud Vokřál řešil kandidátku do brněnské městské části v Praze, dokazuje, že byl slabým primátorem Brna. Sestavení kandidátek do zastupitelstev městských částí v Brně i zastupitelstva města Brna se má řešit v Brně, a ne v pražských kavárnách či centrálních stranických sekretariátech.
Co se to děje v politickém Brně? Zmiňovaný bývalý primátor města Petr Vokřál, který měl být lídrem kandidátky do krajských voleb, nedávno rezignoval s tím, že některé brněnské buňky ANO jsou napojené na podsvětí. Nově hnutí ANO zrušilo brněnskou buňku, která je větší než malá... politolog Jan Kubáček uvedl, že brněnská korupční kauza stoka může znamenat takovou lokální Itálii 90. let, kdy začalo prošetřování jedné politické strany a dalších šest fakticky padlo, protože měly úplně stejný problém... jak to vidíte vy?
Vnitrostranická politika ANO mne nezajímá, pokud lidé z Brna neškemrají v Praze, Bruselu, Berlíně či jinde o pomoc pro svou politickou pozici proti vlastním spoluobčanům. Pokud jde o kauzu stoka, je dobré uvést, že 7. 3. 2019 udělalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci (VSZ) razii na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Mířila na vedení úřadu a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. VSZ akci spojilo se stíháním korupce na radnici Brno-střed v období 2014–2018, kdy ji vedlo hnutí Žít Brno v koalici s ANO. Zde jde o obvyklou trestnou činnost spojenou s veřejnými zakázkami na úrovni městské části. Nejde o vytouženou akci, která by napravila reputaci olomouckých státních zástupců po debaklu na Úřadu vlády 2013, jehož výsledkem je řešení milostného trojúhelníku bývalého premiéra a spory o to, zda zaplatila Jana Nečasová Nagyová daň z darovaných kabelek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban