V sousedním Německu pracujete 20 let. V jakém odvětví a na jaké pozici pracujete? V čem spočívá vaše práce?
Ano, 2.5.2001 jsem si odpracoval první den v Německu. Celých 20 let dojíždím denně do práce jako pendler a poté do svého domova za rodinou nazpátek. V současné době pracuji třetím rokem ve třetí firmě ZF FRIEDRICHSHAFEN AG v Pasově. Firma je výrobcem a dodavatelem strojírenských dílů pro osobní a nákladní automobily, stavební a manipulační stroje, letecký a lodní průmysl, větrné elektrárny a zabývá se vývojem a výrobou elektromobility. Má 60 tisíc zaměstnanců po celém světě. Moje práce spočívá v nastavení a obsluze robotizovaného pracoviště.
Kolik kilometrů každý den dojíždíte?
Do firmy v Pasově dojíždím z bydliště přibližně 130 km. Dojížděl jsem i linkovým autobusem, který vozil z ČR pendlery do jiných firem v Německu. Z důvodu pandemie Koronaviru byla tato doprava soukromým dopravcem Švarctrans zrušena vládou po jediném dni udělené výjimky. Jedná se o zcela stejnou situaci jako kdyby v ohnisku nákazy, tedy v Praze a Středočeském kraji zrušili hromadnou dopravu včetně metra. Rozdíl spočívá pouze v tom, že se všichni v autobuse známe a nejsme si anonymní. Čili dohledatelný by byl každý.
V souvislosti s opatřeními vlády kvůli epidemii koronaviru byl pohyb přes hranice omezen. Mohl byste našim čtenářům přiblížit, jak to na hraničním přechodu, přes který každý den míříte do práce, vypadá?
Opatření vlády jsou dle mých zkušeností chaotická a nejednoznačná. Vytváří určitým způsobem mediální masáž společnosti proti pendlerům jako armádě potenciálních přenašečů, které je třeba izolovat. Dne 13.3.2020 jsem čerpal řádnou dovolenou, když jsem se náhle dozvěděl, že pendler, který nebude mít v pondělí potvrzení od zaměstnavatele, se nedostane přes hranice do práce. Musel jsem okamžitě sednout do auta a vyrazit 130 km do práce pro potvrzení. Firma v Pasově má zhruba 2600 zaměstnanců a administrativní oddělení funguje v pátek pouze do 12.30 hod, takže nebylo možné zajistit si výše uvedené razítko na formulář ministerstva vnitra (podotýkám pouze v českém jazyce,) ovšem díky kolegialitě a ochotě německých kolegů moji situaci vyřešit, jsem dostal razítko od podnikových hasičů. Cestou zpět jsem absolvoval 3 hodinové zdržení na hranicích. Týden s tímto formulářem jsem jezdil přes hranice bez problémů a zdržení. Zlom nastal při dalším opatření o záznamu do sešitu s příjezdy a odjezdy. V tento okamžik nastaly další kolony, které znamenaly dvouhodinové zdržení. Dnes došlo k dalšímu rozhodnutí, a to ve smyslu nuceného odloučení od rodiny, a to způsobem, že jsme dostali 3 dny na to, zajistit si bydlení v Německu. Toto opatření zcela ukončilo 30 let pendlerství za prací v tomto státě.
Co říkáte na slova epidemiologa a předsedy ústředního krizového štábu Prymuly, který řekl, že podle jeho informací „z některých regionů by novým typem koronaviru mohlo být nakažených až deset procent" těch, kteří každodenně dojíždí za prací za hranice?
Já osobně vycházím z celostátních dat. Podle nich je v Jihočeském kraji, kde bydlím, k dnešnímu dni nakaženo 30 lidí, z čehož značná většina se nakazila v souvislosti s kontaminovanou poliklinikou ve Strakonicích. Tato nákaza byla způsobena lyžováním v Rakousku a opakovaným odmítnutím ze strany hygienické stanice provést nakažené lékařce test na Koronavirus, který se nakonec ukázal jako pozitivní. Než k tomuto došlo, stihla lékařka nakazit další osoby. Opatření pro pendlery vnímám jako hon na čarodějnice. Určitě je to téma, které vládě přinese spíše volební body, než samotnou prevenci této nemoci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jonáš Kříž