Hradní zahraničně politický expert Hynek Kmoníček tvrdí, že v migrační krizi jde Evropě o existenci. A není sám: I Donald Tusk hovořil o možnosti rozpadu EU coby pravděpodobnějším, než kdy jindy. Tak tedy: Schengenský prostor, euro a EU jako taková. Čemu z toho hrozí rozpad, rozklad, významné okleštění?
S panem Kmoníčkem víceméně souhlasím, migrační krize skutečně přispěla k pádu některých dosavadních dogmat, třeba toho o „evropských řešeních“. Kvůli brutálnímu tlaku lidí, jako jsou pan Juncker nebo paní Merkelová, jsou evropské státy rozdělené tak, jako již dlouho nebyly. Pokud se nepodaří začít konečně dodržovat platná pravidla a dostat migraci pod kontrolu, může skutečně dojít k obnově vnitřních hranic. Bylo by to nepříjemné, ale nedá se nic dělat. Schengenský prostor je zkrátka konstrukce pro klidné časy a zcela chápu potřebu některých států vědět, kdo vstupuje na jejich území. Česká republika by na takovou situaci měla být připravena, protože v takovém případě bude potřeba jednat rychle a instrukce z Berlína, posílané do Strakovky po panu Prouzovi, už nebudou panu Sobotkovi stačit.
Pro některé by rozpad EU byl katastrofou, pro některé požehnáním. Dovedete si představit lepší Evropu bez EU? Jak by naše země dokázala hospodářsky obstát bez EU? Stala by se „kořistí Ruska“, jak slyšíme v podstatě pokaždé, když se o rozpadu EU mluví?
Příběh „buď EU, nebo Rusko“ neberu, je to nesmysl, kterým nás straší eurohujeři. Celá věc je mnohem složitější. I pokud bychom připustili, že EU má nyní mnohem více problémů než přínosů, je její současný stav výsledkem několika desetiletí vývoje spolupráce mezi evropskými státy. Představa, že můžeme jen tak prásknout dveřmi a zůstat izolováni ve středoevropském ostrůvku blahobytu a volného obchodu, je dětinská. Naše země patří do západního civilizačního okruhu a musíme s našimi partnery komunikovat. Na rozdíl od některých jiných politiků jsem přesvědčen, že Evropská unie není nějaký stav, že to není ani absolutní dobro, ani zlo. Evropa se proměňuje, a pokud vyvinete dostatečné úsilí, můžete ji změnit. I proto jsme doslova na zelené louce založili reformně orientovanou politickou skupinu, která je nyní, po pouhých šesti letech existence, třetí nejsilnější skupinou na evropské scéně a předpokládám, že dále poroste. Stále ještě věřím na reformu EU, ne na nějaký chaotický rozpad.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán