Zatímco o tom, zda budou mít domácnosti v zimě čím topit, se čile diskutuje, pozornost není příliš věnována českému průmyslu, který zemní plyn rovněž potřebuje. „U jednání, kde jsem byl osobně a kde jsme mnohonásobně žádali, aby se situace skutečně řešila, tak bohužel řešení není. Reakcí bylo mlčení. To není fér. Vláda nenabízí ani podnikatelům, ani lidem nic, aby si mohli být jistí, že všechno zvládnou. Zejména ceny plynu, elektřiny a všeho, co s tím souvisí, roste do astronomických výšek. Země kolem nás se snaží pomoci občanům i podnikům, ale v České republice se neděje vůbec nic,“ shrnul předseda odborářů Josef Středula.
Podle něj se navíc peníze nedostávají těm, kdo je skutečně potřebují. „Dnes příklad jedné samoživitelky, která má studující dítě starší 18 let a nedostane podporu žádnou. To jsou důkazy, že vláda nenabízí pomoc. Vypadá to, že chce celou krizi promlčet, což všechny zneklidňuje. A to ještě nepřišly zvýšené účty a otázky tepla, plynu i elektrické energie jsou velká neznámá,“ řekl s tím, že během sedmiměsíční krize nová vláda nepřišla s žádným konstruktivním krokem. „Zajímalo by mne, jak by bývalá opozice křičela, kdyby vláda nenabídla žádnou pomoc. Jako vláda nekoná,“ podotkl.
Důsledky pro průmysl by byly katastrofické
Na otázku redakce, kde vidí důvody takového chování vlády, odvětil, že v poměrně vysoké míře velmi nebezpečné ideologie. „Jestliže zní, že trh vyřeší všechno, tak konstatuji, že ano, trh to vyřeší, ale způsobem, že už nebudou mnozí zaměstnanci, mnohé firmy a ekonomika bude v dezolátním stavu,“ uvedl Středula.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová