Poškodili občany, a ještě se tím chlubí. Okamura dal vládě za rok pětku, zde je slovní hodnocení

29.12.2022 19:20 | Rozhovor

Z DEŠTĚ POD OKAP „Každý stát Evropské unie by měl mít vlastní azylovou i energetickou politiku.“ Tvrdí to šéf hnutí SPD Tomio Okamura, který v bilancování roku 2022 tvrdě kritizoval nejen bruselskou organizaci, ale i českou vládu, které by za první rok působení udělil školní pětku.

Poškodili občany, a ještě se tím chlubí. Okamura dal vládě za rok pětku, zde je slovní hodnocení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Jaké je vaše shrnutí roku 2022?

Letošní rok byl poznamenán tím, že nám tady první rok vládne Fialova vláda, která svojí nečinností a nekompetentností způsobila bezprecedentní zdražení všech základních životních potřeb českých občanů a miliony lidí a firem uvrhla do neřešitelných ekonomických a sociálních problémů.

Jakou známku by od vás tedy česká vláda dostala za letošek?

Známku bych udělil pět, protože za dobu působení Fialovy vlády vzrostla příjmová chudoba našich občanů téměř na dvojnásobek, 16 procent domácností má příjem pod hranicí chudoby, v příjmové chudobě žije 43 procent samostatně žijících seniorů a téměř polovina rodičů samoživitelů. Průměrná reálná mzda klesla nejvýrazněji v historii České republiky o 8,9 procenta, což je dokonce vůbec nejhorší výsledek v rámci všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, to znamená, že Česká republika je na tom hůře než okolní země.

Zároveň se meziročně zvýšily ceny elektřiny nejvíce ze všech zemí Evropské unie, a to o 67 procent – přesto, že jsme ve výrobě levné elektřiny plně soběstační. Došlo také k obrovskému nárůstu cen potravin, kdy ceny základních potravin stouply i o sto procent a Fialova vláda ohledně potravin neudělala žádné opatření, aby občanům pomohla. Potraviny jsou dražší než v Polsku i Německu, proto hnutí SPD shromažďuje podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Problém je, že potřebujeme 50 poslanců, SPD má poslanců 20 a hnutí ANO říká, že hlasování o nedůvěře není na pořadu dne, takže mají asi nějakou dohodu. Potvrzuje se, že SPD je jedinou opoziční stranou v Parlamentu.

Nalezl byste v letošním roce něco pozitivního?

Pozitivní jsou výsledky komunálních voleb, ve kterých získalo SPD díky občanům více než trojnásobek počtu zastupitelů v zastupitelstvech a můžeme se konečně podílet na komunální politice tak, abychom mohli pomáhat občanům i na úrovni měst a obcí. Situaci ovšem velmi ztěžuje nečinnost Fialovy vlády ohledně drahých energií, protože SPD je například nově ve vedení velkých měst, jako je Ústí nad Labem, Děčín, a tak dále. Například zrovna v Děčíně se kvůli drahým energiím, na které město nemá žádný vliv, protože je musí řešit vláda na úrovni celostátní, vyčerpává rozpočet – 14 procent z miliardového rozpočtu, tedy 140 milionů z rozpočtu tvoří pouze zdražení energií, které je způsobeno Fialovou vládou, a tím se vedení města dostává před volbu, která nemá dobré řešení. Buď zachovat v chodu sociální zařízení a školy, což je prioritou, nebo zdražit služby občanům, s čímž nesouhlasíme. Vláda drží řešení v rukou a uvedla obce a města do problémů, protože města a obce nemají kompetence žádné. Ten rok ale nebyl pro občany dobrý, to je fakt.

Bude rok 2023 v něčem lepší?

Co se týká vedení České republiky, to znamená pokračující inflace drahých energií a potravin, se obávám, že to bohužel příští rok lepší nebude. Vláda Petra Fialy, přestože nemá i podle veřejných průzkumů podporu drtivé většiny obyvatel a věří jí už pouze 28 procent, místo, aby odstoupila a přenechala vládnutí někomu dalšímu, drží se u moci zuby a nehty a chce dále škodit České republice. Tím, co by mohlo být pozitivním impulzem, by bylo zvolení Jaroslava Bašty prezidentem republiky. Jako jediný z kandidátů řekl, že by v případě zvolení odvolal vládu Petra Fialy, což mu umožňuje článek 62 ústavy. V takovém případě by došlo k zásadní a radiální změně, kdyby Fialova vláda padla a vládu by samozřejmě nahradili kompetentnější a erudovanější lidé.

Co nám rok 2022 pověděl o Evropské unii? Česká republika polovinu času v Bruselu předsedala.

Letošní rok byl ve znamení českého předsednictví Evropské unii, které právě po půl roce končí. České předsednictví v podání Fialy bylo jen velmi drahou řadou neúspěchů a blamáží s jedním finálním fiaskem na závěr (odhalení korupce v EU, pozn. red.). Českou republiku a občany to fakticky poškodilo i dlouhodobě. Během předsednictví se navíc životy českých občanů, jak všichni vidí, zhoršily – místo aby se zlepšily. Navíc předsednictví stálo více než dvě miliardy korun z našeho rozpočtu.

Zmínil bych tři okruhy, co se během půlročního předsednictví událo. Minulý víkend Evropská unie za podpory české vlády rozšířila systém obchodování s emisními povolenkami na vytápění rodinných domů a dopravu. Toto rozhodnutí je likvidační pro český průmysl a povede ke zvýšení cen pohonných hmot a další komodit. Premiér obelhal voliče vládní pětikoalice, protože před volbami říkal, že chce omezovat systém obchodování s emisními povolenkami. Nyní česká vláda nejen opatření nevetovala, přestože mohla, ale dokonce je aktivně prosazovala a ještě se tím veřejně chlubí. To je obrat o 180 stupňů, kterým poškodila české občany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…