Poslanec ODS Krejza: Správně jsme si vybrali EU a NATO, patříme za Západ. Ale nevím, proč bychom se měli vyhraňovat proti Rusku

14.05.2018 21:05 | Zprávy

ROZHOVOR „Jestliže Jean-Claude Juncker odkrývá sochu Karla Marxe a netají se sympatiemi k němu, jde o nepřijatelnou věc. To ale neznamená, že budu vystupovat z Evropské unie,“ říká Karel Krejza, poslanec ODS a místostarosta Litoměřic. Podle jeho slov to spíše znamená potřebu se problému více věnovat. O objektivitě Andreje Babiše v přístupu k Evropské unii zapochyboval. Pokud si bude vybírat mezi prospěchem pro všechny obyvatele a prospěchem pro svoji firmu, vyhraje jeho firma. Objektivita se obtížně obhajuje, když mu tečou peníze z Bruselu.

Poslanec ODS Krejza: Správně jsme si vybrali EU a NATO, patříme za Západ. Ale nevím, proč bychom se měli vyhraňovat proti Rusku
Foto: ODS
Popisek: Karel Krejza

S významným výročím konce druhé světové války se stále více vyhrocují protesty proti Rusku. Čím to podle vás je?

Můj postoj je pročeský a podle mne jsme si správně vybrali Evropskou unii a obranný pakt NATO a patříme do západního světa. Ale zase nevím, proč bychom se měli vyhraňovat proti Rusku, nemám vyhraňování osobně rád a nemám rád servilitu vůči nikomu. Možná že to mezi lidmi není až tak vyhrocené směrem k zemím jako spíše ke vztahu k politikům.

Hraje v tom svoji roli i Miloš Zeman, jehož kritizují právě za kladný vztah k Východu? Jak hodnotíte jeho kroky?

Záleží, jak velkou roli v současné chvíli hraje z hlediska nejen faktické moci nebo změn, ale v mediální rovině rozhodně a samozřejmě přispívá k těmto náladám. Jeho výroky jsou minimálně nešťastné a někdy z mého pohledu až zbytečné. Jsem pro obchodování s Ruskem a dobré vztahy, ale některé věci bychom neměli z úst oficiálního ústavního činitele podávat a ohýbat.

Uvědomují si ještě Češi, jak důležitou roli hráli tehdy vojáci Rudé armády při osvobozování, a vážíme si toho? 

Mladá generace to v podstatě vnímá jen okrajově. Zažil jsem minulý režim a měli jsme k tomu jinak podávaný výklad ve školách, ale naše generace to vnímá jako významnou pomoc a já na ni také nechci zapomínat. U nás v Litoměřicích v blízkosti Terezína byl koncentrační tábor, krematorium. My si výročí připomínáme, starší generace nezapomíná, i když další vývoj nebyl optimální. U mladší generace si nejsem jist, zda to pochopí.

Prezident Miloš Zeman je kritizován celou dobu, co je prezidentem. Řada politiků dlouhodobě tvrdí, že už si teď bude dělat, co chce. Publicista Pavel Novotný vyzval k omezení jeho pravomocí. Miroslava Němcová říká, že by měl Senát přistoupit ke krokům, které by Zemana zbavily prezidentské funkce. Je Zeman skutečně takovým nebezpečím?

Nás sice může Miloš Zeman trošku diskreditovat v očích spojenců, ale slova jako nebezpečí nechápu. Chápu, že to Němcová nese těžce, protože byla postižena minulým režimem, ale osobně si nemyslím, že bychom měli výrokům přikládat větší váhu, i když je to velmi nepříjemné i v kontaktu se zahraničními kolegy, kamarády. Občas to slyším i od nich, což je – řekněme – neobvyklá věc, protože většinou to říkají lidé ze Západu.

Domníváte se, že přikládáme zbytečně velkou váhu i jeho slovům o novičoku? Je to zbytečný humbuk?

Naprosto jednoznačně, nemohu říct všechny informace, ale jsem přesvědčen na základě komunikace ve výboru, kde byli mimo jiné i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, ministryně obrany, šéf bezpečnostní služby a tak dále, že výroba látky jednoznačně – nejen přímo novičok, ale celá škála látek tohoto typu nebyly u nás vyráběny a skladovány.

Nerozcházejí se v tom informace zpravodajských služeb, jak řekl například Andrej Babiš?

Nerozcházejí. Pokud má výroba a skladování nějakou definici, tak testování miligramu látky, který nebyl ještě novičok, se nedá považovat za výrobu ani skladování. To by byl trochu jiný druh látky a navíc v minimálním množství.

Proč to tedy Miloš Zeman řekl? Lhal? Co tím sleduje?

To se musíte zeptat jeho. Myslím, že má proruské zájmy, které jsou pro něj i jeho okolí důležité, takže je ochoten takovým stylem ruské diplomacii pomáhat. To mě mrzí, ale nepřikládám tomu nejzávažnější váhu.

Babiš je dlouhodobě vyzýván k tomu, aby zaujal tvrdý postoj vůči Zemanovi, aby mu sdělil, že ne prezident, ale vláda určuje zahraniční politiku státu. Měl by Andrej Babiš zaujmout jasnější stanovisko? Vymezí se více proti Zemanovi?

Naprosto jednoznačně by to měl udělat, ale Andrej Babiš to udělat nemůže, protože je na Zemanovi závislý. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

4:44 „Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

Co všechno může za vysoké ceny potravin? I o tom mluví v rozhovoru poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zmiňuj…