Poslanec Ženíšek se vrátil ze zasedání OBSE a prozradil nám, co tam podnikl proti Rusku. Jeho zástupci prý nedorazili, asi se báli

12.07.2015 18:39 | Zprávy

ROZHOVOR Poslanec Parlamentu a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek se v nedávných dnech zúčastnil výročního zasedání OBSE ve finských Helsinkách. Hlavním tématem bylo Rusko a právě Ženíškovi se zde podle něj podařilo dostat do závěrečné rezoluce dodatky o pomoci Ukrajině. ParlamentníListy.cz mu po návratu položily několik otázek týkajících se tohoto jednání.

Poslanec Ženíšek se vrátil ze zasedání OBSE a prozradil nám, co tam podnikl proti Rusku. Jeho zástupci prý nedorazili, asi se báli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Ženíšek

Zúčastnil jste se jednání  OBSE v Helsinkách. Co bylo na programu?

V Helsinkách se uskutečnilo výroční zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Zasedání bylo významné především proto, že před čtyřiceti lety to byly právě Helsinky, kde se v roce 1975 podepsal takzvaný Helsinský závěrečný akt, který se stal základem pro Konferenci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, později přejmenovanou právě na OBSE. Zasedání je vždy rozděleno do tří výborů – politického, ekonomického a lidskoprávního, ze kterých vzejde řada návrhů rezolucí, o kterých se pak hlasuje na plenárním zasedání. Organizace má dnes 57 členů včetně Kanady, USA či Mongolska, proto je hlasování někdy velmi složité a výsledek nejistý.

 Za ČR jste se zúčastnil jediný, nebo vás bylo více?

Každá země má stanovený počet delegátů z národních parlamentů. Za Českou republiku to jsou vždy čtyři poslanci napříč politickým spektrem – Dobešová, Rujbrová, Šincl a já a za Senát se shromáždění účastnili senátoři Bratský a Gawlas.

Jedním z hlavních bodů bylo jistě Rusko. Hovořilo se o sankcích a jejich dopadech?

Ano, přesně tak. Hlavní debata se vedla ohledně navrhované rezoluce odsuzující přetrvávající agresi Ruska na Ukrajině a jeho porušování právě zmíněného Helsinského aktu ve všech směrech. Mně se podařilo prosadit do textu této rezoluce dodatky, které vyzývají ostatní členské státy k ekonomické pomoci Ukrajině. Debata i samotný průběh vzhledem k danému tématu byly samozřejmě místy vypjaté a dosti emotivní. Důvodem byla také skutečnost, že celá ruská delegace se rozhodla demonstrativně nedorazit, neboť někteří ruští delegáti jsou na seznamu Evropské unie,  zakazujícím jim vstup na území EU. Hlavním důvodem podle mě byl ale strach z neúspěchu, že rezoluce bude i přes řadu protestů schválena, to se nakonec za pomoci podpory většiny delegátů Parlamentního shromáždění opravdu stalo.

Jak Finsko pociťuje svého ruského souseda? Občas problesknou zprávy o narušení teritoriálních vod nebo vzdušného prostoru...

Ve Finsku se teď nová vláda přihlásila k tomu, že chce vést debatu o vstupu země do NATO, minulá vláda to výslovně ve svém programu zakazovala. V tom je dnes změna. Na druhou stranu Finové jsou na svou neutralitu velmi hrdí.

Hovořilo se rovněž o Řecku?

Jen okrajově. Řecko je záležitost především eurozóny, tedy zemí platících eurem, a potom celé EU.

 ... A téma uprchlíci, jistě bylo na stole, že?

Samozřejmě. Zejména ze strany jižních zemí Evropy bylo toto téma akcentováno. Rovněž apel na ostatní státy, aby více těmto zemím pomáhaly s tíživou situací ohledně nelegální migrace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…