Pracovníci ČT mají „vedlejšáky“. Konečná má jasno, pro koho bokem ČT pracují
14.12.2024 20:32 | Rozhovor
„Green Deal ještě neukázal svoje svaly,“ říká europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Mluví o prodražení energií, pohonných hmot i bydlení. V souvislosti s potravinami zmínila „povolební plivanec do tváře zemědělců od Ursuly von der Leyen“. Své si řekla i k mediální novele. Na závěr nevynechala volby v Rumunsku a dostala se i k Ukrajině.
reklama
Blíží se Vánoce a obchody začínají doslova praskat ve švech. Lidé si ale také stěžují na vysoké ceny, což zaznívá již dlouhodobě. Co říci na cenu másla, vajíček a dalšího teď před Vánocemi? Jak toto může běžná česká domácnost zvládat?
Ano, často slyším, jak můžeme mluvit o drahotě, když jsou obchody plné. Ale tento argument kulhá na obě nohy. Za prvé nevidíme ty, kteří se tohoto předvánočního shonu neúčastní. A mám takový pocit, že kdybychom viděli, jak jsou Vánoce těchto lidí „bohaté“, tak by někteří i slzu uronili.
Druhý aspekt je ten, že ani ti, kteří mají jinak hlouběji do kapsy, nechtějí zůstat aspoň jednou v roce pozadu. I oni chtějí hezké dárky pro své děti a rodinné příslušníky. I oni chtějí aspoň na Vánoce okusit „něco lepšího“. Bohužel část z nich pro tento krátký čas sáhne po nějaké půjčce či úvěru a těchto pár krásných okamžiků pak splácí po celý zbytek roku.
U potravin ještě zůstaneme. Ve svém pořadu BOčko jste mimo jiné mluvila i o dohodě o volném obchodu mezi zeměmi EU a Mercosurem. Můžete prosím pro naše čtenáře vysvětlit, o co vlastně jde a co to, jak pro české zemědělce, tak pro české spotřebitele, může znamenat?
V krátkosti, je to povolební plivanec do tváře zemědělcům od Ursuly von der Leyen. Tato dohoda umožní snazší cestu zboží z Brazílie, Bolívie, Argentiny, Paraguaye a Uruguaye na naše pulty v obchodech. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, tedy pokud pomineme, jakou uhlíkovou stopu zanechá toto zboží přepravované přes půl světa. Kdyby to bylo férové pro evropské výrobce, zejména zemědělce, kteří – i kvůli EU – musí dodržovat přísné limity a postupy, které jejich jihoameričtí kolegové dodržovat nemusí.
Z mnohých míst i v souvislosti se zdražováním zaznívají obavy z Green Dealu. Na co se v tomto směru můžeme „těšit“? A opět, jak toto budou české domácnosti zvládat?
Green Deal ještě neukázal svoje svaly. To, co dosud způsobil, by se dalo označit jen jako taková malá předehra. Ve svém důsledku nebude jediná oblast, kterou by Green Deal neovlivnil. Zvýší byrokracii (firmy budou muset kontrolovat uhlíkovou stopu produktu), rozkolísá přenosovou soustavu, do níž budou muset být investovány desítky – možná stovky – miliard korun. Prodraží energie, pohonné hmoty, a tedy i osobní dopravu. Přikáže nám, jak máme bydlet. A ještě to bydlení enormně prodraží. Kdo vlastní nezateplený dům na vesnici, tak nechť se v budoucnu připraví na to, že do něj bude muset investovat stovky tisíc až miliony korun.
Na druhou stranu, mnohé z toho lze ještě zastavit. Záležet bude na občanech, zda tomu budou chtít v roce 2025 říct STAČILO!
„Petr Fiala a jeho vláda dělá tolik pro mladou generaci, že 20 % z nich uvažuje, že z ČR odejde,“ uvedla jste na svém facebookovém profilu. Co konkrétně z činnosti vlády máte v tomto směru na mysli?
Myslím, že v tomto ohledu hraje nejzásadnější roli cena bydlení, která je v České republice rekordní. Takže paradoxně se jim finančně často vyplatí jít bydlet jinam. Zároveň na ty mladé, kteří třeba chtějí podnikat – což jsou i řemeslníci – tak čeká ne úplně přátelské byrokratické prostředí. Mladí lidé rovněž dle dostupných statistik požadují vyšší mzdy. Což ale v republice, ze které dělali a dělají 35 let levnou montovnu, představuje problém.
Ale ještě zpět k těm cenám bydlení. Když jsem v týdnu četla rozhovor s Janem Fraitem z České národní banky, tak mi úplně zatrnulo. Nejenže říká, že růst cen bytů bude dále pokračovat, ale hlavně z toho, že domácnost, jež nemá 90 tisíc čistého, na hypotéku de facto nedosáhne. Mladý bezdětný pár, aby tedy tento požadavek splnil, by musel vydělávat 120 tisíc, tedy každý 60 tisíc korun měsíčně, aby to dohromady dalo 90 tisíc čistého a měli šanci na své bydlení. Když si vezmete fakt, že 2/3 pracujících nedosáhnou ani na průměr 45 tisíc, tak na hypotéku dosáhne jen jeden člověk z osmi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.