Vaším velkým tématem je svoboda. Jak to s ní u nás vypadá? A kdo ji případně ohrožuje?
Se znepokojením sleduji vývoj v Maďarsku. Viktorovi Orbánovi se podařilo přesvědčit parlament, aby mu předal na půl roku svůj mandát. Mechanismus této proměny demokracie spočívá v tom, že opoziční politici si v zájmu uchování své pozice a benefitů musí vybrat mezi loajalitou k vládě nebo k demokracii. My máme naštěstí dvoukomorový parlamentní systém, který tuto cestu komplikuje, nikterak však vylučuje.
Politická kariéra není pilířem mého životního projektu, což jsem dokázal tím, že jsem se od začátku snažil prostřednictvím Pirátů dostat do politiky občany, kteří ponesou námi zakladateli formulované myšlenky. V tomto smyslu jsem dosti nezávislý a moje loajalita se váže výhradně k demokratické formě politiky a takovýmto snahám o posilování moci exekutivy budu dosti tvrdohlavě vzdorovat. Mimo jiné i tlakem na zapojení Senátu do volby rad veřejnoprávních médií či vysokých státních úředníků.
Kandidujete do Senátu za senátní obvod Brno-město. V rámci toho chcete bojovat i proti oligarchii. Je to velký problém naší země?
Je to zcela zásadní problém naší země. Oligarcha totiž jedná ve střetu zájmu a my v mnoha případech nemáme žádnou jistotu, nakolik jsou legislativní procesy vlády vedeny snahou o prospěch země a nakolik snahou vyhovět zájmům oligarchy. Projevuje se to pak v konkrétních případech a nefunkčním státním aparátu, který není loajální vůči zemi a demokracii, ale mocnému muži v čele. A často to nemusí být ani jeho záměrem, ale tendencí státního aparátu vyhovovat tomu, kdo drží moc. Je to prostě systémový problém, nikoliv osobnostní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban