Proboha, nepište už ty petice, fakt se to nedá číst, prosí hejtman Zimola. Pak zavzpomínal, s čím nakráčel před Číňany Topolánek a co tím napáchal

04.11.2014 18:32 | Zprávy

ROZHOVOR Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) byl jedním z členů prezidentovy delegace v Číně. S odstupem nyní hodnotí dosažené úspěchy a reaguje na kritiku ohledně údajné absence připomenutí ochrany lidských práv. Zimola se rovněž vyjádřil na adresu kritiků Miloše Zemana kvůli jeho vystoupení v Hovorech z Lán. „Proboha, už nepište ty blbosti a petice, fakt se to už nedá číst,“ vzkazuje.

Proboha, nepište už ty petice, fakt se to nedá číst, prosí hejtman Zimola. Pak zavzpomínal, s čím nakráčel před Číňany Topolánek a co tím napáchal
Foto: archiv kraje
Popisek: Jiří Zimola

Pane hejtmane, byl jste součástí delegace prezidenta republiky při nedávné státní návštěvě Číny. S jakými dojmy se vracíte?

Hlavně jsem rád, že jsem za účasti prezidenta pod jeho pohledem mohl podepsat partnerskou smlouvu s městem Tchien-ťin. To je velmi důležitá zpráva a v podstatě to znamená, že Jihočeský kraj a jeho politické vedení je jakýmsi garantem v navazování nových obchodních vztahů a investičních příležitostí. Takže velmi dobrá zpráva a to je to nejdůležitější poselství té čínské cesty.

Už v Číně od některých českých novinářů zaznívaly výtky ohledně nezdůrazňování problematiky ochrany lidských práv. Jak jste na to reagoval? Co si o tom myslíte?

Především bych byl rád, kdyby všichni ti novináři, kteří se teď ohánějí nedodržováním lidských práv v Číně, možná více starali o ten náš český dvorek. Aby se starali o dodržování lidských práv v České republice. My jako Češi pořád máme tendenci poučovat ostatní, jak by to měli dělat lépe a přitom tak trochu nevidíme nepořádek ve vlastní zemi.

Všem, kteří se takto obecně vyjadřují o nedodržování lidských práv, doporučil, aby se podívali, jak jsou dodržována všechna obecná lidská práva v České republice. A ať mi nezačnou vyprávět, že tu máme svobodu a demokracii, když lidé nemají práci, jsou za ni špatně ohodnoceni, je tady kolem nás spousta podvodníků a šmejdů a absolutně nedbáme na práva třeba našich seniorů, kteří jsou obelháváni a podobně. Takže si pojďme nejdřív zamést na tom našem dvorku.

Byla slyšet i konkrétnější kritika z úst některých politiků, kteří obviňovali prezidenta z toho, že se zásadním způsobem odchýlil od té linie v zahraniční politice, kterou tady třeba i oni během uplynulých let razili. Tedy, že v jejich představě byla Česká republika jakýmsi majákem na poli ochrany lidských práv ve světě, byli jsme tak prý vnímání a teď to všechno skončilo, světu jsme k smíchu a prezident nám dělá ostudu…

Musím na to reagovat podobnými slovy, jako před chvílí. Je otázkou, zda jsme se nezesměšňovali za vlád jiných politiků a jestli jsme nebyli k smíchu všem těm, kteří s Čínou spolupracovali a díky spolupráci s Čínou zaměstnávali své lidi, byl tam příliv investic a my jsme sice byli tím majákem, ale současně jsme byli pro srandu celému světu.

Ta politika, kterou razí současný prezident, současná vláda i vedení krajů je politika správná. Jde o politiku, kdy nezavíráme oči před nedodržováním lidským práv, ale současně to pro nás není ta mantra, kvůli které bychom se s našimi partnery nebavili. Tak by to mělo být a ti, kteří takto nyní kritizují, to prostě nejsou zodpovědní politici, jinak by to chtěli dělat úplně stejně, jako současné vedení státu.

Mluvil jste o politicích, kteří teď kritizují… Koho přesně myslíte?

Ta jména typu Schwarzenberg, Kalousek a další jsou známá. Koneckonců tam patří i někteří představitelé ODS. Když jsem teď v Otázkách Václava Moravce viděl předsedu ODS Fialu, jak to bagatelizoval a říkal, že oni vždycky dělali to či ono. Vzpomínám si, jak jejich tehdejší předseda Topolánek přišel na jednání s Číňany s tibetským odznakem. Co z toho nakonec bylo a kolik investičních příležitostí se díky téhle jeho blbosti zhatilo…

V posledních dnech se na hlavu prezidenta Zemana snáší kritika i za další věci, nejen návštěvu Číny. Jeho odpůrci kritizují udělování státních vyznamenání 28. října, komu vyznamenání dal či nedal a v posledku se rozpoutalo téměř peklo nad několika sprostými slovy, které Miloš Zeman v jasném kontextu použil v nedělních Hovorech z Lán. Jak na to pohlížíte? Stojíte zcela na straně hlavy státu nebo máte sám s něčím problém?

Obecně já v žádném případě nemohu a nechci být obhájce všech slov a všech činů pana prezidenta. Z druhé strany mám takový pocit, že si jeho kritici našli záminku pro to, aby znovu vyrazili do boje. Aby, tak jak jsem si dneska přečetl v novinách, svolávali demonstrace a styděli se za svého prezidenta a aby znovu rozpoutali boj, o kterém jsem měl pocit, že skončil volbou pana prezidenta, kdy se národ rozdělil na skupiny pro Zemana a proti Zemanovi.

Teď všichni ti odpůrci Miloše Zemana hledají jakýkoli důvod, aby mohli jeho příznivcům ukázat, koho že si to na Hrad zvolili. Já v žádném případě nemohu souhlasit i s tím způsobem vyjadřování pana prezidenta, to podle mě opravdu šťastné nebylo. Usmívám se ale nad farizejstvím všech těch komentátorů a dalších, které řadím do proschwarzenberské kliky. Oni toho využívají a dělají z prezidenta České republiky vulgárního člověka, ačkoliv jejich oblíbenec ta slova používá úplně běžně a tam jim to nevadí.

Opět to je o tom, co jsem řekl na začátku: zameťte si milí kritici před vlastním prahem, podívejte se, jak vychvalujete jednoho a kritizujete za stejné skutky někoho jiného a proboha, už nepiště ty blbosti a petice, fakt se to už nedá číst.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …