Probruselská Česká televize, to musí skončit. Poslankyně a hejtmanská kandidátka Maříková také o tom, jak šílenství EU přineslo do kraje nezaměstnanost

21.09.2020 15:56 | Zprávy

ROZHOVOR Karla Maříková je poslankyní, známou především pro své popotahování kvůli slovům o srovnávajícím imigranty a invazní živočišné druhy. Nyní za hnutí SPD kandiduje na hejtmanku svého domovského Karlovarského kraje, kde chce řešit především problémy zdravotnictví a lázeňství, neboť tento klíčový příjem kraji západočeských lázní citelně vyschl. Ráda by ale využila též zákonodárnou iniciativu krajů, například k prosazení návrhu na zrušení koncesionářských poplatků za televizi.

Probruselská Česká televize, to musí skončit. Poslankyně a hejtmanská kandidátka Maříková také o tom, jak šílenství EU přineslo do kraje nezaměstnanost
Foto: Archiv Karly Maříkové
Popisek: Karla Maříková, poslankyně SPD a kandidátka na hejtmanku Karlovarského kraje

Karlovarský kraj mi coby turistovi vždy přišel plný kontrastů. Bohaté krajské město a další lázeňská letoviska, a naproti tomu krušnohorský venkov snad ještě o trochu chudší než vedle v Ústeckém kraji. Vy pocházíte z Ostrova, který patří k té chudší části. Vnímala jste už v dětství ten kontrast?

V mém dětství tento kontrast nebyl tolik znát a coby už dospělý člověk to vnímám tak, že jde o lázeňská města, kam jezdí turisté z celého světa. Dnes už kontrast není zase takový, jelikož mnohá města a obce prošly také vývojem. Lázeňská města se tak liší jen lázeňskou částí, která je nablýskaná, ale mnohdy velice předražená, proto místní do lázeňských částí města, pokud zde nepracují, zavítají minimálně. Je to znát převážně v Karlových Varech, kde lázeňská část je oddělená.

Na tomto, si myslím, nyní v době covidu-19 třeba Karlovy Vary zapláčou, jelikož obchody, v nichž si místní občan nemůže dovolit nakupovat a jsou určeny pro bohatého zahraničního turistu, prostě v této době přežijí stěží.

Proč se podle vás nedaří přenést prosperitu a bohatství lázeňských center i na zbytek kraje?

Je to celkem logické, turisté jsou převážně v lázeňských městech a maximálně vyjíždějí na výlety nebo nákupy do konkrétních míst. Z turismu tak žijí jen některá města. Problém kraje je, že neumí prezentovat regionální turistiku a „prodat“ krásy našeho kraje, tak abychom nežili jen z lázeňství, ale i z turistiky jako takové a kraj chtěli navštěvovat také tuzemští turisté a nejen pro lázeňství, ale i pro památky a krásy našeho kraje. To s sebou přináší také úroveň služeb a jejich cenovou dostupnost.

Vliv má také špatná dopravní infrastruktura, propojení některých míst a špatný stav silnic II. a III. tříd. Máte-li někam dojet po tankodromu, tak to vás odradí a určitě nepředáte dále dobré reference.

Špatná je také úroveň železniční infrastruktury a s tím související bezpečnosti provozu.

Jste původní profesí zdravotní sestra. Jak je na tom v současnosti zdravotnictví v Karlovarském kraji?

Karlovarský kraj sousedí s Německem, a to dává příležitost dojíždět za lépe placenou prací k našim sousedům, což pociťuje samozřejmě i zdravotnictví. Problém nedostatku personálu se povedlo částečně vyřešit náborovými příspěvky, ale v současné době nemůžeme posoudit, zda i po této době, na kterou se musejí zdravotníci uvázat, zde také zůstanou. Zdravotnictví je jako každá jiná profese, jestliže zdravotníky nezaplatíte, tak prostě odejdou za lepším a přilákat nové lékaře a sestry na nižší platy než jinde v regionech půjde asi jen stěží. Velké minus je, že stále nemáme komplexní onkologické centrum a za kvalitní péčí v tomto segmentu musejí nyní pacienti dojíždět do jiných regionů.

Dostupná zdravotní péče je jednou z hlavních priorit SPD pro krajské volby. V Karlovarském kraji zmiňujete zejména problém zadlužené krajské nemocnice. Jak jej řešit?

Karlovarská krajská nemocnice (KKN) má historicky nejvyšší dluh, proto je nutný nezávislý audit, který ukáže, jak hospodaří. Opakovaně se navyšoval kapitál KKN kvůli navýšení platům zdravotníkům, což je velmi nesystémový krok a může nemocnici přivést až k insolvenci. Platy ve zdravotnictví by měly neustále růst, jelikož finanční ohodnocení je jedním z důvodů, proč máme ve zdravotnictví v kraji nedostatek personálu, jelikož lidé do kraje nepřicházejí, spíše naopak a utíkají za lepšími pracovními pobídkami do sousedního Německa. Podle výsledků auditu je pak možné jednat, můžeme se bavit o změně ve vedení nemocnice a dalších krocích. Má vlastní zkušenost třeba je, že pacient neměl v záznamu, ani že byl v nemocnici na ambulanci ošetřen, a pak takový výkon nemůže být ani pojišťovnou proplacen. Velký problém je úhradová vyhláška, kdy fakultní nemocnice dostávají za stejné výkony zaplaceno více než třeba naše KKN, mohou pak nabídnout zdravotníkům lepší platy, jelikož mají větší zisky, proto je nutné s pojišťovnami vyjednávat o vyšších úhradách. Vedení kraje si musí položit otázku, co je pro něho prioritou, a pokud to je zdravotnictví, pak ho bude třeba nutné i dotovat.

Kraje u hranic s Německem a Rakouskem, což je i případ vašeho Karlovarského, řeší dlouhodobě problémy s odchodem lékařů do ciziny. Jak tento trend omezit?

Tento problém netrápí jen zdravotnictví, kraj se nám vylidňuje a lidé odcházejí za lepšími pracovními příležitostmi do jiných regionů nebo do Německa. Karlovarský kraj se už mnoho let drží na přední příčce v nejnižších platech v České republice, ač náklady na život v našem kraji nepatří k nejlevnějším. Jediným řešením jsou vyšší platy a jediná možnost je, aby do kraje přicházeli investoři, kteří budou platovým ohodnocením konkurovat současným zaměstnavatelům a ti budou platové ohodnocení nuceni zvýšit. V případě zdravotnického personálu je to možnost pak náborových příspěvků, benefitů a je nutné vyjednávat s pojišťovnami o vyšších úhradách za výkony.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škody po Fialovi budeme napravovat dlouhé roky. Ševčík žene politiky k odpovědnosti

16:33 Škody po Fialovi budeme napravovat dlouhé roky. Ševčík žene politiky k odpovědnosti

Česko je v situaci, kdy se horních 10 % obyvatel má pořád relativně dobře, ale zbylých 90 % už ne. A…