Základem práce poslance je zákonodárná činnost. Jaký zákon, nebo novelu zákona, podle vás Liberecký kraj potřebuje nejvíce?
Domnívám se, že nejen Liberecký kraj potřebuje co nejrychleji schválit novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou předložilo hnutí SPD ve Sněmovně už v listopadu roku 2019. Bohužel tato novela stále neprošla závěrečným třetím čtením. Piráti svými obstrukcemi na půdě Sněmovny opakovaně zabránili závěrečnému hlasování, čímž dali jasně najevo, že podporují nepřizpůsobivé osoby a všechny ty, kteří systém sociálních dávek neoprávněně zneužívají, a to hlavně na úkor slušných lidí.
Tento návrh z dílny SPD by měl vést k ukončení zneužívání dávek nepřizpůsobivými, a díky tomuto návrhu by stát získal další finance na podporu lidí, kteří jsou v nouzi a nedostali se tam vlastní vinou. Patří sem i ti, kteří se podílejí na řádné výchově dětí, ohrožené skupiny seniorů i zdravotně postižení lidé. Tyto všechny skupiny si zaslouží pomoc státu, aby i tito občané mohli vést plnohodnotný život. Budeme i nadále chtít tento zákon prosadit do konce tohoto volebního období.
Existují poslanci, kteří se více zaměřují na svou odbornou agendu a práci ve Sněmovně, a pak poslanci, kteří více naslouchají voličům ze svého regionu a snaží se pomáhat jim v řešení jejich problémů. Co by bylo větší prioritou pro vás?
Podle mého názoru je ideální najít kompromis mezi oběma činnostmi. Já osobně se v případě získání poslaneckého mandátu chci věnovat naplno práci ve Sněmovně, ale přitom i nadále zůstat v kontaktu s voliči ze svého regionu, naslouchat jejich podnětům, vědět co je trápí a s čím jim mohu jako jejich poslanec pomoci.
V jakém výboru byste chtěl v Poslanecké sněmovně případně působit?
Vzhledem ke svému předchozímu profesnímu působení se domnívám, že bych mohl být platným členem Výboru pro bezpečnost a Výboru pro obranu. Díky zaměření svého studia, získanému vzdělání a dosavadní profesním zkušenostem bych mohl využít své znalosti také ve Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
Lidí vaší profese se možná sejde v Poslanecké sněmovně více. Téma bezpečnosti si přivlastňuje i hnutí Přísaha, která je prezentována jako „strana policajtů“. Nemáte vy jako člověk, který u policie působil, obavy, že dominance takového úzce profesního pohledu může být spíše na škodu?
Odborníků na problematiku bezpečnosti ve Sněmovně nikdy moc nebylo a není ani nyní. Hnutí Přísaha ale zatím svůj program ani žádný zákon k řešení problematiky bezpečnosti nepředstavilo. Pouze hovoří o boji proti korupci, aniž by řekli, jak to vlastně chtějí provést. Navíc pan Šlachta jasně řekl, že „žádné referendum, žádný czexit“, takže tímto je jasné, že patří svými názory k tzv. demobloku, k ANO a k ČSSD, a tím pádem i k propagátorům stávající podoby EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo