V uprchlické krizi se začíná postupně měnit rétorika. Kancléřka Angela Merkelová je pod čím dál větším tlakem a prý ji má dost asi 40 procent Němců. Už i prezident Joachim Gauck řekl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, že Německo nemůže přijmout všechny. O potřebě „záložního hraničního systému“ na linii Bulharsko–Makedonie v případě selhání úsilí posílit vnější ochranu schengenského prostoru hovořil v minulých dnech český premiér Bohumil Sobotka. Mohla by taková blokace Řecka přinést očekávaný výsledek?
Angela Merkelová je dlouhodobě známá tím, že netrvá křečovitě na svých stanoviscích. Dokáže být flexibilní jako větrná korouhvička. Nyní vycítila, že vítr se obrací proti ní, takže možná brzy uslyšíme z jejích úst, že ona vlastně nikdy pro přijímání migrantů nebyla a myslela to všechno úplně jinak. Už si k tomuto „koperníkovskému obratu“ připravila půdu tím, že prohlásila, že po třech letech se mají uprchlíci z Německa vydat zase domů. Proč je chce tak nákladně na tak krátkou dobu integrovat, to ale zatím ještě nevysvětlila.
Pokud bude Řecko odříznuto neprostupně od Bulharska a Makedonie, začnou uprchlíci proudit přes Albánii do jižní Itálie. Řecko odepíšeme, ale proud uprchlíků tím ani v nejmenším nezastavíme. Další záložní trasu pro ně připravují mafie přes Ukrajinu. Ani k tomu už nebudou Řecko potřebovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán