Prosazování lidských práv není vměšování. Diktátoři se posměšně ptají, kolik máte divizí, ale pak stejně vždycky prohrají, uklidňuje poslanec Zlatuška

03.04.2016 13:45 | Zprávy

ROZHOVOR Poslanec ANO Jiří Zlatuška věří, že se v naší zahraničněpolitické orientaci ani po návštěvě čínského prezidenta nic nemění. Pokud jde o lidská práva, má podle něj Západ právo i povinnost vyvíjet tlak na autoritativní a totalitní režimy, aby je dodržovaly. A v Evropě Zlatuška vidí největší ohrožení lidských práv v chování Ruska.

Prosazování lidských práv není vměšování. Diktátoři se posměšně ptají, kolik máte divizí, ale pak stejně vždycky prohrají, uklidňuje poslanec Zlatuška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zlatuška instruovaný Jaroslavem Faltýnkem

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta v ČR se diskutuje o vnímání lidských práv u nás. Myslíte, že v tomto směru dochází k nějakému posunu?

Zahraniční politiku dělá jednoznačně vláda a na její úrovni a v politice ministerstva zahraničí se nic v našem postoji nezměnilo, takže přes všechny výhrady, které se na veřejnosti objevovaly, pevně doufám, že se v zahraničněpolitické orientaci České republiky v této oblasti nebude nic měnit a že nebudeme ochranu lidských práv prodávat za politické zájmy.

Prezidentův mluvčí Ovčáček řekl, že o lidských právech je lepší mluvit mezi čtyřma očima, a ne na demonstracích. Myslíte, že prezident Zeman o nich s čínským prezidentem takto mluvil?

To nedokážu posoudit, dílčí apel na dodržování lidských práv – byť ve velmi úzké oblasti – udělal aspoň kardinál Duka. A domnívám se, že i skutečnost, že se nekonala tisková konference s čínským prezidentem a premiérem, svědčí o tom, že příslušné argumenty zazněly a byly z české strany artikulovány.

VŠE O NÁVŠTĚVĚ ČÍNSKÉHO PREZIDENTA V ČR

Jak je na tom podle vás Čína, pokud jde o dodržování lidských práv?

Rozhodně tam problémy jsou a nepochybuji, že standardy, na které jsme zvyklí z Evropy, v Číně neobstojí, například tamní existence trestu smrti. Pokud jde o Čínu jako takovou, je možné si uvědomit, že tradice posuzování člověka ve vztahu ke společnosti je v této oblasti světa dlouhodobě jiná a kulturní zvyky nejsou plně srovnatelné s tím, na co jsme zvyklí v Evropě. Základní věci, které jsou ukotveny například ve Všeobecné deklaraci lidských práv OSN, je nicméně vhodné vyžadovat nekompromisně a nepovažuji to za žádný export demokracie a lidských práv.

Ačkoli se Čína z evropského pohledu může jevit jako monolit, je tam řada různých náboženství od křesťanů přes Fa-lun-kung až po muslimy. Myslíte, že může snaha o větší náboženskou svobodu pomoci lidským právům obecně?

To je možné, náboženská svoboda nicméně není jedinou složkou lidských práv jako takových. Pokud jde o náboženské svobody, nedíval bych se jen do Číny, problémy máme i u nás a příklady netolerantního přístupu například k islámu se dají najít i na parlamentní půdě. A byť to není oficiální státní doktrína a nejde o represe, je vidět, že jsme se s touto otázkou nevyrovnali ani u nás.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

17:04 Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

Nejstrašnější by bylo, kdyby se vrátili od Parlamentu komunisti, nechal se slyšet 17. listopadu Mart…