Půjde to víc do ř*ti. Naši „bratři z USA“ jsou taky pěkní blbci, s šaškem v čele. Ostrý knihkupec z Hané o životě s virem

15.07.2020 21:17 | Zprávy

ROZHOVOR Podle mě koronavirus lidi nespojí, půjde to ještě víc do řiti. Lidi najednou zjistili, že naši nejlepší bratři v Americe jsou taky pěkní blbci. To říká knihkupec, spisovatel v hanáčtině a dobrý duch donedávna uzavřeného města Litovle Petr Linduška. ParlamentníListy.cz s ním hovořily mimo jiné i o lokálních zvláštnostech. Jedna z jeho knih se jmenuje Co včel? a jiná Tož tak!

Půjde to víc do ř*ti. Naši „bratři z USA“ jsou taky pěkní blbci, s šaškem v čele. Ostrý knihkupec z Hané o životě s virem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Hanácký patriot a spisovatel Petr Linduška

Napsal jste sedm knih v regionálním nářečí, tedy v hanáčtině. Co to?

To nebyla až tak má vůle. Byl jsem k tomu trochu donucen. Rád vždycky všechno vysvětluji od Adama, ale protože jste Pražák, budu stručnější. Dělám v Litovli knihkupce a kromě knih prodávám i Litovelské noviny. Je to takový náš měsíčník a tak trochu drbna o všem, co se tady děje. Před pár lety začala poptávka po starých litovelských pověstech, které ve čtyřicátých letech vydal pan učitel Martin Strouhal (přesný název je Báje a pověsti a Kytice pověstí, pozn. red.) Jeden člověk je v tu dobu vydal načerno, byl z toho průser, psaly o tom i celostátní noviny. Pak přišel jiný nakladatel a ten je vydal legálně. Mělo to obrovský úspěch, protože ta původní stará vydání se poztrácela a srdcaři to chtěli mít. A já se rozhodl, že do Litovelských novin přispěji malým článečkem, který se jmenoval nějak takhle: Nemohlo to být jinak?

Vzal jsem si Strouhalovu pověst o založení Bouzova a udělal z ní svou fikci s jiným sledem událostí. Udělal jsem svou vlastní umělou pověst a na rozdíl od pana Strouhala v hanáčtině. Vyšlo to, a tím jsem odstartoval „svou kariéru“. Najednou se zvedl náklad Litovelských novin a já v tom pokračoval. Chodili lidi a chtěli další pověsti, třeba o Sobáčově. Abych to napsal. A já to napsal. Pokračování bylo asi na rok a půl. Pak někdo přišel a řekl, abych z toho udělal knížku. Ono však není problém napsat knihu, ale je třeba zaplatit její vydání. Tak jsem tu myšlenku opustil, protože z platu knihkupce, který je zároveň živnostník, by to nešlo. Tehdy bylo třeba sehnat bratru sto padesát tisíc korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Rychetský

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…