Půlnoční rozhovor ze Suché Lozi. S Petrem Gazdíkem o venkovských starostech, Rusku, i o tom, za co vládu chválí

12.10.2014 0:01 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Poslanec Parlamentu České republiky, první místopředseda STAN, místopředseda Poslanecké sněmovny a zastupitel Zlínského kraje Petr Gazdík se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zamýšlí nad slučitelností práce v komunální politice s prací v Senátu či Parlamentu. Dále uvedl, že by vláda měla být vůči Rusku rozhodnější v činech.

Půlnoční rozhovor ze Suché Lozi. S Petrem Gazdíkem o venkovských starostech, Rusku, i o tom, za co vládu chválí
Foto: hns
Popisek: Petr Gazdík v půlnočním rozhovoru

Tento rozhovor bude zveřejněný o půlnoci ze soboty na neděli. Můžete čtenářům prozradit, co obyčejně v tuto noční dobu děláte?

Zpravidla jsem rád, když tou dobou klidně spím. To, zda spím klidně, záleží v poslední době hodně na mém nejmladším synovi. Jeho „spánkový režim“ je naštěstí vůči rodičům milosrdný…

Dá se říct, že v některých městech a obcích bojovali kandidáti jak o pozici starosty, tak i senátora. Jak si myslíte, že je slučitelná odpovědná práce komunálního politika, starosty, s prací v Senátu či Parlamentu?

Někdy ano. Záleží především na velikosti obce. Já osobně bych si nechtěl k povinnostem místopředsedy Poslanecké sněmovny přibírat ještě odpovědnost starosty, protože mám o starostenských povinnostech svou představu a nevěřím, že bych ji zvládl naplňovat o víkendech. A to ani v Suché Lozi, což je obec, kde, nebojím se to říct, věci fungují a nemusíme hasit žádné požáry.

Jste poslancem a zastupitelem Zlínského kraje, krátký čas jste byl zároveň starostou Suché Lozi i poslancem, jaká byla vaše osobní zkušenost se souběhem těchto funkcí? Co bylo nejnáročnější?

Jak už jsem řekl, nebylo to ideální. Co se týče odpovědnosti, je jistě nejnáročnější role poslance. Pokud však jde o každodenní nasazení, někdy skutečně „ve dne, v noci“, jsou asi nejvytíženější starostové. Alespoň ti, kteří se opravdu starají. Povinnosti krajského zastupitele s „poslancováním“ slučitelné byly, funkce starosty už méně, proto jsem také v dalších komunálních volbách na starostu znovu nekandidoval. Našemu stávajícímu starostovi se snažím pomáhat z pozice místostarosty. To je ideální. Dojedu v pátek z Prahy a řeknu mu, jak bych na jeho místě situaci řešil já. Naštěstí mé kibicování snáší dobře.

Nemyslíte si, že kdo má trvalý souběh funkcí, nemůže jednu kvůli druhé vykonávat tak dobře a s takovým nasazením?

Záleží na tom, o jaké funkce se jedná, jak už jsem řekl. A samozřejmě na osobních dispozicích dotyčného. Každý člověk má více povinností než jen své zaměstnání, svou práci, takže úplně výjimečná situace to není. A pokud ten člověk nešidí jedno pro druhé, je to čistě jeho věc. A ovšem také jeho rodiny.

Těmto politikům je občas vyčítáno, že sedí na dvou místech kvůli zdvojenému platu. Jiní si ale nyní předvolební kampaň postavili na tom, že svůj plat věnují na nějaké dobročinné účely. Jak se z tohoto pohledu na zdvojené politické funkce díváte vy?

Vcelku souhlasím s tím, že má-li člověk zodpovědnou práci na celostátní úrovni, je například poslancem nebo senátorem, neměl by už mít další placené funkce na úrovni regionální nebo lokální. Pokud ale k mandátu poslance ještě dokáže starostovat v malé, „bezproblémové“ obci, nezakazoval bych mu to.

Může mít prolínání komunální v regionu a centrální politiky v Praze i nějaký pozitivní dopad?

Má jich podle mě spoustu. Starostenské hnutí právě na tomto prolínání v podstatě stojí. Podněty z obcí, „zdola“, se díky zastoupení v Parlamentu dostanou rychle „nahoru“. A pokud má dotyčný zákonodárce zkušenost starosty, dává si o to větší pozor na to, jaké budou praktické dopady zákonů, o kterých hlasuje. K tomu ale nemusí být starostou a poslancem zároveň…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Filip Ferbie

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

19:30 Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Zatímco někteří nad nadcházející inaugurací Donalda Trumpa jásají, …