Putin stojí u kormidla dějin. Havla nařídil zvolit Gorbačov, obdivovatel Západu. Hovoří exzástupce šéfa ústavu marxismu-leninismu, soudruh již 69 let

13.11.2014 15:21 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU '89 Reagan přinutil SSSR vydávat peníze na zbrojení místo na zvyšování životní úrovně. Tím přispěl k pádu socialismu, uvádí v odpovědích pro ParlamentníListy.cz profesor Milan Matouš, za minulého režimu dlouholetý zástupce ředitele Ústavu marxismu-leninismu ÚV KSČ. Profesor Matouš, člen komunistické strany již 69 let, který se vědecky specializoval na zkoumání kapitalismu a porovnávání obou dřívějších světových systémů, též hodnotí Gorbačova a jeho perestrojku a samozřejmě i polistopadový vývoj.

Putin stojí u kormidla dějin. Havla nařídil zvolit Gorbačov, obdivovatel Západu. Hovoří exzástupce šéfa ústavu marxismu-leninismu, soudruh již 69 let
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Profesor Milan Matouš se svou vnučkou

17. listopad a děje po něm bývají popisovány jako spontánní výstřik vůle nespokojených občanů, kteří již nechtěli žít v zahnívajícím režimu. Alternativní, nicméně střízlivou teorií je, že ekonomicky vyčerpaný režim se sám zhroutil poté, co ho opustila Moskva. A existují i konspirační teorie popisující účast tajných služeb. Jak to bylo dle profesora Matouše?

Kromě Václavského náměstí a cinkání klíčů to moc spontánní nebylo. Když jsem přijel do Vodňan, svého rodiště, ptali se mě známí: Co to tam v Praze vyvádíte? Lidé nebyli spokojeni. Neměli se zle, ale další pokrok se zadrhl. Byli zklamáni ve svých očekáváních. Revoluce se zastavit nedá, vyžaduje stálý progres. Gorbačov nás hodil přes palubu stejně jako Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, NDR. V té chvíli už mohl socialismus zachránit jen zázrak. Že pomohly západní tajné služby, je samozřejmé. K tomu byly určeny.

Obsáhlý seriál ParlamentníListů.cz: 25 let od listopadu 1989 bilancují Petr Pithart, Bohumil Doležal, František Bublan, Marek Benda, Milan Uhde, Václav Žák, Štěpán Kotrba, Miloslav Ransdorf, Miroslav Polreich, Jan Graubner, Alexandr Vondra, Ivan Langer, Vojtěch Filip, Přemysl Sobotka, Miroslava Němcová, Jaroslav Bašta, Miroslav Kalousek, Ivan David, Roman Joch, Klára Samková, Tomáš Sokol, Jan Schneider, Vladimír Hučín, Ivan Bartoš, Marta Kubišová, Jiří Paroubek, Milan Zelený, Tomáš Haas, Martin Bursík, Jaroslav Doubrava, Petr Hampl, Václav Malý, Jan Hnízdil, Jan Urban a řada dalších respondentů. Rozhovory s nimi čtěte ZDE

Jako činitel, který měl za úkol výzkum komparace socialistického zřízení a zřízení k němu antagonistickému, čili západního, jste se jistě intenzivně zabýval změnou kurzu Spojených států po nástupu Ronalda Reagana. Nesmiřitelná rétorika vůči východnímu bloku a razantní zvýšení výdajů na zbrojení dle převládajícího výkladu přispělo k oslabení SSSR a k nástupu gorbačovské perestrojky. Jak jste vnímal tuto západní politiku v době její realizace? Tušil jste, že socialistický tábor má problém? Souhlasíte, že ekonomická renesance reaganovské Ameriky a její zvýšené výdaje na zbrojení stvořily Gorbačova?

Reagan byl hoolywoodský představitel hrdinů Divokého západu. Měl “kolty proklatě nízko“ i v Bílém domě. Ale zas tak velikou „zásluhu“ na porážce SSSR neměl. Jeho chlebodárci spojili prospěšné s užitečným. Zvýšili zbrojení a tím zisky a natáhli Sovětskému svazu žíly do krajnosti. Místo vymožeností lidem musel věnovat síly a prostředky na rakety, ponorky a podobné marnosti.

Mezi tím v Japonsku a Americe vznikala kvalitativně nová technika a technologie. To, čemu jsme za války říkali pohrdavě „náhražky“, se proměnilo v umělé hmoty, jež otevřely nové horizonty mikroelektroniky a ta ovlivnila celý systém života. Sovětský svaz, stejně jako my, vypadl z tempa a Západ, zejména USA se proměnily v idol.

Že se stal jeho obdivovatelem i Gorbačov byla tragedie. Sympatie byly vzájemné. “Železná lady“ Thatcherová, když ji navštívil, byla jím unesená. Reagan s ním procházel americkými ulicemi za gaudia publika. Kdy v historii byl socialistický revolucionář nadšeně vítán v kapitalistické zemi?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

19:30 Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Zatímco někteří nad nadcházející inaugurací Donalda Trumpa jásají, …