Rakety: Je to zlé. Držel jsem v ruce dokumenty, promlouvá Štěpán Kotrba

23.10.2018 11:17 | Zprávy

Evropě by vypovězení smlouvy mezi USA a Ruskem o zákazu raket středního a krátkého doletu přineslo obrovskou geopolitickou nestabilitu. ParlamentnímListům.cz to řekl politický analytik Štěpán Kotrba. Válka ale nebude. Přesto prý vypovězení smlouvy není bez rizika. Podle Kotrby si ještě americká generalita nestačila všimnout, že USA světu nevládnou a Rusko není zhroucená země.

Rakety: Je to zlé. Držel jsem v ruce dokumenty, promlouvá Štěpán Kotrba
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Společná tisková konference Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

Vezměme to od začátku. Donald Trump přes víkend na mítinku oznámil, že USA vypoví smlouvu o regulaci raket středního a krátkého doletu (INF). Řekněme si nejprve, dojde k tomu vůbec? Nevsadil byste si na to, že jde o předvolební heslo, které zůstane nenaplněno?

Nevsadil. Naopak. K současné přípravné fázi studené války 2.0 patří silácká gesta a hazardování. Smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu patřila k vrcholům denuklearizace Evropy během vrcholné fáze studené války a způsobila oteplení vztahů mezi soupeřícími mocnostmi. SSSR a USA díky její ratifikaci zlikvidovaly celou kategorii těch nejničivějších a nejnebezpečnějších zbraní – pozemní balistické nosiče jaderných hlavic operačně taktického a taktického doletu. Smlouva se bohužel nevztahuje na rakety vypouštěné z lodí a ponorek.

Technický pokrok dosažený v jaderné a raketové technologii způsobil miniaturizaci jak hlavic, tak raket. Začátkem roku 1977 Sovětský svaz poprvé nasadil na svých evropských územích RSD-10 Pioněr (dle západního názvosloví SS-20) na mobilní platformě  o dosahu  5000 km s třemi nezávislými individuálně zaměřenými návratovými moduly (MIRV) obsahující tři nukleární 150kilotunové hlavice. Balistické střely s oddělitelnými hlavicemi byly tehdy vnímány experty jako potenciální hrozba pro světovou stabilitu a faktor zvyšující riziko eskalace mezinárodních konfliktů. První opravdovou konstrukcí MIRV byl Minuteman III, který byl zaveden v roce 1970 a nesl tři menší 170kt hlavice W62 namísto jediné 1,2megatunové W56 používané v předchozích verzích této střely. MIRV umožnila Spojeným státům překonat všechny možné systémy ABM (protibalistické ochrany Moskvy) bez zvýšení velikosti  raketové flotily. Zavedení MIRV vedlo k zásadní změně strategické rovnováhy a uvažování o obraně. U raket s jednou hlavicí bylo myslitelné, že by šlo postavit obranu, která by používala rakety k útoku na jednotlivé bojové hlavice. S MIRV bylo potřeba třikrát až dvanáctkrát tolik (14x v konfiguraci Trident II)  obranných raket, což učinilo útok nákladově a technologicky dosažitelnější. Zároveň několik malých hlavic způsobuje mnohem větší plochu cílové škody než jedna „velká“ hlavice, což snižuje počet střel a startovacích zařízení potřebných pro danou úroveň zničení. Dolet sovětských raket RSD-10 Pioněr byl dost velký na to, aby dosáhl západní Evropy z území Ruska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Teď téměř vše kritizujete

Ale jak vám tu kritiku věřit, když dokud jste byli ve vládě, tak jste ani necekli, a to téměř doslova? Vždyť jste ani neprosadili nic z Vašeho pirátského programu? PS: Nemyslíte, že bylo chybou jít do této vlády? Přijde mi, že jste víc slyšet až po vystoupení z ní, jen vám to, co tak najednou říkáte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…