Pane starosto, mezi hlavní problémy Ústeckého kraje patří problémy s nepřizpůsobivými a nezaměstnanost. Shledáváte tyto problémy i Vašem městě? A jak tyto problémy řešíte?
Samozřejmě, že město Podbořany není izolováno od okolních problémů a navíc jako tradiční zemědělská oblast se po roce 89 potýkala se značnou nezaměstnaností. Přesto jsme uvedli, jako jedni z prvních, do života průmyslovou zónu, která před příchodem krize nabízela cca 1 800 nových pracovních míst pro občany Podbořan a širokého okolí. Nyní počet míst poklesl, ale vzhledem k tomu, že jsme vždy preferovali více menších zaměstnavatelů než jeden velký „kolos“, dá se říci, že zóna je celkem stabilní. Samozřejmě, že nezaměstnanost v Podbořanech opěr vzrostla, ale není to zas tak tragické. I nadále se snažíme získat další investory. Co se týká nepřizpůsobivých občanů, tak to byl ještě donedávna velký problém, který hrozil přerůst v něco neudržitelného. Přímo v lokalitě určené pro rozvoj bydlení začal soukromý podnikatel ubytovávat v bývalé vojenské ubytovně právě nepřizpůsobivé občany. V loňském roce od něho Město ubytovnu odkoupilo za stejnou cenu, za jakou jí pořídil on. Měli jsme podmínku, že ubytovna bude vystěhovaná a prázdná. Nyní je objekt uzavřen a chceme ho přestavět na normální byty, což vzhledem k charakteru stavby nebude nijak finančně náročné.
Ještě něco dalšího?
Dále jsme zdemolovali domy v lokalitě bývalých kasáren a pozemky připravujeme pro výstavbu rodinných domků. Neprodáváme je spekulantům, ale stavebníkům přímo a to s podmínkou, že do 3 let zkolaudují rodinný domek, jinak se kupní cena za pozemek stane smluvní pokutou a pozemky se vrátí zpět do majetku města. Takto se bráníme tomu, aby na plochách pro bydlení vznikali sociálně vyloučené lokality. Jinak hojně využíváme veřejně prospěšných pracovníků, trestu veřejně prospěšných prací i veřejné služby, která ještě ale nefunguje tak, jak by fungovat měla. Navíc ten, kdo k nám třeba přijde na trest za krádeže železa, je od nás poslán na vyželezení kasáren s tím, že pak železo, místo toho, aby skončilo za peníze ve sběrně, odváží zadarmo na uskladnění do skladu. Ten, kdo dostane trest a pochází ze sociálně vyloučené lokality, je z naší strany poslán uklízet právě do této lokality a podobně. Toto je naše komunitní práce, která se nám osvědčuje. Po třech letech, když zajdu do naší tzv. vyloučené lokality v Dělnické, tak sice uvidím vybydlené byty, ale zároveň v mezích možností uklizeno okolo domů, a to i v místech, která dříve připomínala skládku komunálního odpadu. A ti lidé si ten“pořádek“ sami hlídají, protože dříve nebo později tam někdo z nich za trest stejně půjde uklízet. Teď jsme tam mohli konečně dát i houpačky pro děti a popelnice. Nikdo je neukradl.
Jaké jiné problémy sužují obyvatele Podbořan?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový