Řecko byl jen předkrm, teď euro zažije opravdovou krizi. Naprostý šunt, jen to lidem ještě nedošlo, varuje Šichtařová

22.05.2022 15:38 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Ne všem musí prudce rostoucí ceny v Česku vadit. Kupříkladu pro vládu má inflace více výhod než nevýhod. Jednou z nich je vyšší výběr DPH, druhou zásadní pak to, že inflace umazává veřejné dluhy. Kurz eura se po 20 letech jeho existence blíží paritě vůči dolaru. „Euro je ohromným letadlem a v eurozóně je našlápnuto na ještě větší inflaci, než jaká tam zatím je. ECB tiskla tak dlouho ničím nekrytá eura, že ze společné evropské měny udělala naprostý šunt,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz ekonomka Markéta Šichtařová.

Řecko byl jen předkrm, teď euro zažije opravdovou krizi. Naprostý šunt, jen to lidem ještě nedošlo, varuje Šichtařová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Vláda Petra Fialy se rozhodla obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV), což má být reakce na současné problémy české ekonomiky způsobené dopady pandemie nemoci covid-19, neúměrným růstem cen energií a důsledky ruského vpádu na Ukrajinu. NERV se má zaměřit na opatření v oblasti podpory podnikatelského prostředí a zaměstnanosti, finančního sektoru a veřejných financí tak, aby stát byl schopen dostát zajišťování poskytování veřejných statků a současně aby zmírnil negativní dopady na reálnou ekonomiku. Co z obnovení poradního orgánu vlády a ze zadání, které dostal, lze vyčíst?

To je jednoduché. Jednou mi jeden ministr financí, kterého nebudu jmenovat, řekl: Víte, milá Markéto, jak to udělat, abyste se zbavila otravných novinářů a nadávek veřejnosti? To musíte hlavně založit komisi. To je jedno jakou – prostě nějakou. A musíte říci, že je zodpovědná za váš hlavní problém, za který vám všichni nadávají. A až vám zase budou nadávat, ukážete prstem na komisi a řeknete: čekáme na výstupy KOMISE…

Pokud bych to měla vzít doslova, tak bych to musela rozcupovat slovo po slovu. Jaké problémy české ekonomiky jsou způsobené covidem? Já vidím kupříkladu inflaci způsobenou tiskem peněz. Anebo nedostatek náhradních dílů způsobený zavřením podniků. Ale že by něco způsobila nemoc? A co by jako ta nemoc měla ekonomice způsobit? Nezpůsobila náhodou všechno zlé hysterická opatření, se kterými přišel stát a která svedl na nemoc? A co by měl NERV řešit ohledně zaměstnanosti? Snad to, že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě?!

Zkrátka shluk slov bez valného významu, komise má sloužit jako štít pro vládu, za který se bude schovávat. Nic víc.

K neustále rostoucím cenám se objevují už i komentáře typu, že si vláda mne ruce nad vyšším výběrem DPH z drahých potravin, energií a dalšího zboží. Když pomineme politický aspekt drahoty, jaké jsou z ekonomického hlediska její výhody a nevýhody pro vládu?

Inflace má pro vládu skutečně víc výhod než nevýhod. Jednou z výhod je vyšší výběr DPH. Druhou zásadní výhodou je to, že inflace umazává veřejné dluhy. Snad jedinou nevýhodou z pohledu vlády je to, že se lidé bouří.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To nemohlo dopadnout dobře.“ Luděk Bednář o disentu z dob minulého režimu a teď

16:22 „To nemohlo dopadnout dobře.“ Luděk Bednář o disentu z dob minulého režimu a teď

ROVNÁ PÁTEŘ LUĎKA BEDNÁŘE Lidí, kteří nepodléhají stádnímu myšlení, ani dnes není moc, říká publicis…