Jak důležité jsou podle vás kraje a krajské samosprávy pro zajištění potřeb občanů?
Kraje zajišťují služby obyvatelstvu hlavně v oblasti zdravotnictví (řídí oblastní nemocnice), školství – zřizovatel středních a speciálních škol, dopravě – údržba silnic 2. a 3. třídy, zajišťování přepravy autobusové i vlakové v daném regionu, sociální péče – zřizuje sociální ústavy, domovy důchodců.
Co z působnosti krajských samospráv považujete vy osobně za nejdůležitější pro to, aby kraje skutečně sloužily občanům?
Všechny tyto oblasti jsou pro občany velmi významné, ale asi nejvíce se pohledy všech zaměřují na zdravotnictví.
Působíte v oblasti školství, na které má krajská samospráva celkem významný vliv coby zřizovatel. Jak hodnotíte působení Královéhradeckého kraje v této oblasti v posledním volebním období?
Stále se nedaří optimalizace škol. Je tu převis nabídky nad poptávkou. Krajské školství by mělo být vyvážené, mělo by nabízet všechny obory potřebné pro další hospodářský růst, mělo by podporovat technické obory, v učňovském školství podporovat ty specializace, které chybí na trhu práce (řezníci, kominíci apod.).
Fungování školních či předškolních zařízení ovlivňuje ministerstvo školství, ministerstvo sociálních věcí, kraje a rovněž obce. Je podle vás tento systém funkční nebo by se mělo hledat nějaké jiné řešení?
Mateřské školy jsou součástí vzdělávacího systému naší republiky. Plníme školní vzdělávací program (stejně jako základní a střední školy), naše práce je kontrolována Českou školní inspekcí. Tyto skutečnosti nejsou široké veřejnosti úplně známé, stále si myslí, že jsme levná hlídací služba.
Tento názor v podstatě potvrdilo MŠMT v jarních měsících při vypuknutí pandemie. Školek se žádné rozhodnutí netýkalo, pouze pár obecných doporučení, vše si musely ředitelky rozhodnout a zařídit samy ve spolupráci se zřizovatelem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo