Referendum o EU je pro ČR absolutní hrozbou, varuje TOPkař Knot. A Babišovi doporučuje...

18.02.2018 18:10 | Zprávy

ROZHOVOR „Referendum ohledně EU vnímám jako absolutní hrozbu pro ČR. Je možné, že pokud by populisté jako pan Okamura zvítězili, pak by mohl takzvaný Czexit být reálný,“ říká jihočeský vicehejtman Josef Knot. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz promluvil o Jiřím Pospíšilovi i Miroslavu Kalouskovi. Jako místostarosta Písku řekl i svůj názor na situaci a výroky ohledně bývalého tábora v Letech u Písku.

Referendum o EU je pro ČR absolutní hrozbou, varuje TOPkař Knot. A Babišovi doporučuje...
Foto: archiv J. Knota
Popisek: Josef Knot.

TOP 09 předloží několik zákonů, které mají přinést spravedlivější přístup státu například ke studentům nebo matkám. Jedná se kupříkladu o pružnější stanovení částky, do které lidé zaměstnaní na dohodu o provedení práce nebudou muset platit státu odvody na sociální a zdravotní pojištění, dále o spravedlivější mateřskou pro matky s průměrnými a nadprůměrnými platy. Souhlasíte s těmito návrhy?

Jsou to bezesporu zajímavé podněty. Líbí se mi návrh úpravy dohod o provedení práce. Co se týče dohody o provedení práce tzv. DPP, lidé by nemuseli platit státu odvody na sociální a zdravotní pojištění. Dnes lidé zaplatí odvody, pokud si měsíčně vydělají víc než 10 tisíc korun. Nově by se měla hranice pro odvody u smluv na DPP shodovat s minimální mzdou a při jejím zvyšování se také automaticky měnit. Aktuálně by se tak odvody z tohoto druhu úvazku odváděly až od příjmu 12 200 korun. To bude spravedlivější a výrazně to pomůže studentům a rodičům malých dětí. Co se týče mateřské pro matky s průměrnými a nadprůměrnými platy, je jistě zajímavý, ale oslovuje to velmi omezený okruh matek.

TOP 09 také chce, aby stát neměl speciálně možnost potrestat urážku úředníka. Přitom za přestupek znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci dnes může padnout pokuta až deset tisíc korun. Je i toto dobrý návrh? Nezvrtne se to třeba v některých případech nakonec v minimálně verbální napadání?

S tím se nemohu zcela ztotožnit. Stát by měl mít možnost potrestat urážku úředníka. Podle mě je stávající úprava naprosto v pořádku. Je to i jeden z důvodů, proč se samospráva potýká s nedostatkem schopných osobností.

TOP 09 a lidovci jednají o společném postupu pro podzimní senátní a komunální volby. Jak říká Jiří Pospíšil, v některých případech by mohla být úspěšná také spolupráce s hnutím STAN. Je to podle Vás ohledně komunálních voleb dobrá cesta? A jak vidíte šance TOP 09 v blížících se komunálních volbách?

Je to cesta naprosto správná. Věřím, že i změna osoby předsedy TOP 09 může nastartovat jistý druh integrace. Dodnes se nemohu smířit s rozchodem TOP 09 a STAN, proto zde vidím spolupráci jako naprosto přirozenou. S lidovci je to takový sňatek z rozumu. Ptáte-li se na komunální volby, myslím, že to TOP 09 nebude mít jednoduché. Třeba v Písku vše směřuje k tomu, že TOP 09 nepůjde do voleb sama. Na druhou stranu naším cílem bude volby v Písku vyhrát.

Jak vůbec „hodnotíte“ Jiřího Pospíšila jako předsedu TOP 09? Někteří ho označují za „přeběhlíka“, byl už v ODA, v ODS…. Jak to vidíte Vy? Kam se strana pod novým předsedou ubírá a prospělo to TOP 09? A jaký je rozdíl, když to porovnáme s vedením bývalého předsedy Miroslava Kalouska?

Hodnotit práci předsedy po pár měsících je příliš brzy. Nicméně si myslím, že TOP 09 měla hledat předsedu ze svých řad, nebo osob, které nebyly členy jiných politických uskupení. Fakt je, že pan předseda Pospíšil je zkušený politik a věřím, že TOP 09 dostane trochu výše, než na aktuální 4-5 %. Pan předseda poslaneckého klubu Kalousek je velmi schopný politik se skvělými rétorickými schopnostmi, ale bohužel ve společnosti rozporuplně vnímaný.

A existují nějaké názorové neshody mezi těmito dvěma pány, ať už se to týká například Andreje Babiše, nebo právě zmiňované spolupráce s lidovci, vize, jak jít do komunálních voleb….

Myslím, že osobou pana předsedy Pospíšila by se mohla odblokovat překážka užší spolupráce s lidovci i STANem. To považuji za podstatné.

Vy sám jste se před časem kriticky vyjádřil k tomu, jakým směrem Miroslav Kalousek stranu vedl, nelíbilo se Vám například ono výrazné antibabišovství. Jak právě toto nejen ze strany Kalouska, ale i TOP 09 vidíte dnes?

Identicky. Dle mého názoru celá věc byla zbytečně vyhrocená a přešla do osobní roviny, která TOPce uškodila a dodnes je nám předhazováno, že nemáme jiný program. V Písku máme koalici s hnutím ANO, je funkční a i díky akceschopnosti takové koalice dnes patří Písek mezi top adresy v České republice.

Po parlamentních volbách se ozývaly hlasy, že to, že se TOP 09 dostala vůbec do Sněmovny, je s největší pravděpodobností zásluhou zejména Dominika Feriho, kterého volili hodně mladí lidé. Vidíte to také tak? Jak se Vám líbí politika a přístup Dominika Feriho? Je on podle Vás jednou z „nadějí“ TOP 09? A co další výrazná tvář, Markéta Adamová?

Začnu u Markéty Adamové. Té jsem již kdysi dávno říkal, že bude tváří TOPky a to se stalo. Je pracovitá, volí pro sebe vhodná témata a roli hraje určitě i to, že na kameře vypadá výborně. Prostě: 1. místopředsedkyní se stala naprosto oprávněně a jsem toho názoru, že se měla stát i předsedkyní poslanecké klubu. Dominik Feri je jistě pro mladé lidi zajímavý, ale jak je vnímán klasickým konzervativním voličem TOP 09, lze těžko odhadnout… :)

Obrovskou diskuzi vyvolala otázka, zda mít nebo nemít referendum ohledně vystoupení z EU. Co vy si o tom myslíte? A hrozí v případě takového referenda, že by Česká republika skutečně z EU odešla?

Toto referendum vnímám jako absolutní hrozbu pro ČR. Je možné, že pokud by populisté jako pan Okamura zvítězili, pak by mohl takzvaný Czexit být reálný. To by ale mělo velmi negativní dopady pro Českou republiku. Pan premiér Babiš by měl velmi citlivě vážit, s kým chce budovat obraz České republiky ve světě.

Jaké by tedy podle Vás mělo pro ČR následky vystoupení z EU a proč tolik lidí o něm mluví a uvažuje?

Nenechme si nalhat, že Czexit by pro nás byla ekonomická výhra. Naopak. Bavme se o tom, zda by stály kulturní a společenské ztráty za to, že pofrčíme sami za sebe. Detailní analýza ztrát a přínosů by neměla smysl, protože by bylo jasné, že exit se mírně řečeno nevyplatí. Kdyby si politici rozmysleli užívat jednoduchá a laciná témata, nikdy by o Czexitu nebyla ani řeč. Nedávno jsem byl v Cambridge. Tamní mozky velice litují, že nastal Brexit. Například bankovní sektor v Londýně utrpí citelné ztráty. Právě z Brexitu bychom se měli poučit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…