Jak podle vás státy v Evropské unii (EU) přečkají letošní zimu, co se týká energií?
To je otázka za bilion! Na začátku září byly předpovědi, že podzim nastoupí už na konci týdne. Nyní předpovědi říkají, že léto vydrží pomalu do konce měsíce.Takže ti, kdo tvrdí, že zima bude tvrdá a ceny poletí do výšin, vaří z vody. Ovšem stejně vaří z vody i ti, kteří říkají, že bude mírná. Nikdo z meteorologů to neví.
Dobře je to vidět na informacích o polárním víru, který se formuje nad Arktidou. Pokud zkolabuje, bude zima jako řemen. Tedy pokud to nezmírní El Niňo. Ale prý ani ten to nezachrání. Zima by pak měla být taková, jako bývala před čtyřiceti lety. A když vír nezkolabuje? Tak bude zima asi mírná. Takže si vyberte… Hlavně, že bezpečně víme, jak bude za padesát let…
Jak se ale my v EU tedy můžeme přichystat na zimu?
No právě… Plynové zásobníky jsou plné na nějakých devadesát procent, což je bezesporu skvělá zpráva. Jenže jejich kapacita není taková, že by zvládla zásobovat celou unii po celou zimu. Dokud se evropské státy a evropští dodavatelé nevrátí k dlouhodobým kontraktům, bude nejistota vždy.
Takže, abych vám odpověděl, zima bude taková, jak se na ni státy připraví. Kolik mají nasmlouvaného plynu, jak jsou na tom s těžbou či dovozem uhlí, v jakém stavu jsou jejich jaderné elektrárny. Základem pro dobře zvládnutou zimu je pokud možno nezávislá energetika. Tu zatím máme.
V té poslední větě cítím obavy...
To máte pravdu. Dokud fungují české uhelné elektrárny a teplárny, zásobníky plynu jsou plné, kontrakty na dodávky uzavřené a obě naše jaderné elektrárny fungují, tak může být Česko v klidu.
Jenže podle ekonomických ukazatelů by české uhelné elektrárny mohly skončit už v roce 2027. Zde a zde. A jakmile skončí elektrárny, tak se zavřou zbývající české uhelné lomy, protože se jejich provoz stane neekonomickým. Tím pádem skončí teplárny a ve finále i individuální vytápění domácností uhlím. V takovém případě bych vám na tuhle otázku nerad odpovídal. Protože bych vaše čtenáře musel vyzvat k pevné víře v to, že bude mírná zima.
Už jsme o tom spolu párkrát hovořili. Kurz EU i české vlády je stále stejný. Uhlí nechceme, plyn možná, ale jen na chvíli, a to jádro, to je problém. Fakta ale vypadají neotřesitelně. Jak to, že je nikdo z odpovědných nevnímá? A pokud vnímá, tak prý nemá v Bruselu s kým mluvit...
Ano, to prý řekl ministr průmyslu Jozef Síkela, že nemá v Bruselu s kým mluvit o výhradách k energetice, jak ji prosazuje Evropská unie. Naprosto chápu jeho frustraci z takového stavu! Ale on je ministrem české vlády a jeho povinností je starat se o blaho České republiky. Takže - ač frustrován - ať si v Bruselu někoho najde! To je náplň jeho práce! Kolikrát se sešel s Uršulou von der Leyenovou anebo soudruhem Fransem Timmermansem? Nebo s jejich pobočníky? Kolikrát jednal s těmi českými europoslanci, kteří chápou fatální stav energetiky pod diktátem Green Dealu?
Možná je to proto, že pan ministr Síkela o energetice celou dobu mluví tak, že je zřejmé, že jí vůbec nerozumí. Kdyby tomu tak nebylo, musel by chápat, že národní energetika nemůže stát na obnovitelných zdrojích energie (OZE), které jsou zároveň i jen občasnými. Chápal by, že Poláci si odchod od uhlí nevyjednali na rok 2049 jen tak z plezíru.
Česko má zhruba čtyřicet procent elektřiny z uhlí, zhruba tolik z jádra a o zbývajících dvacet procent se dělí všechny ostatní zdroje. Na světě ale nyní neexistuje komerčně nasazená technologie, která by dokázala do roku 2027 nahradit v Česku spolehlivě uhelnou energetiku. Kdo tvrdí opak, neví nic o energetice, nebo je lhář. Ještě je možnost, že je něčím, co nazýváme třeba tupcem. Má sice k dispozici všechny informace, ale přesto je nebere v úvahu. Poslední možností je to, že ho za šíření energetických bludů, tedy dezinformací, někdo platí. Větší výběr není.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský