Jste služebně nejmladším členem Rady Českého rozhlasu, zaskočilo vás něco v prvních pěti měsících v roli radního, především mám na mysli útoky některých novinářů na vás i jiné členy Rady včetně mediálně hodně propírané reakce vašeho kolegy Jandáka?
Po dlouhodobé autorské a kratší moderátorské spolupráci s Českým rozhlasem jsem měl velký zájem zúročit poznatky o fungování rozhlasu. Nekonečné rozhovory s mladými i letitými „rozhlasáky“ v zákulisí mi k tomu daly spoustu podnětů, které nemůže nasbírat nikdo zvenčí. Nejen překvapila, ale přímo mě velmi naštvala reakce na moje zvolení, která se nedá nazvat jinak než kampaní. Články a mediální vystoupení psaná podle jedné – možná předem dané – osnovy, dokonce si někdo dal práci a vytvořil mé heslo na Wikipedii, kde opět opakoval uváděné nepravdy. Přitom se nikdo neobtěžoval si ona tvrzení ověřit a zeptat se mě. Všichni se kryjí jedním zdrojem z roku 1990, který je prokázanou lží přikrmovanou do obludných rozměrů. Rád bych se oněch autorů zeptal, kdo z nich byl v sedmdesátém roce vyhozen ze zaměstnání, kdo z nich přežil stovku hodin výslechů pracovníky StB a tak dále. Zeptal jsem se na to i šéfredaktora Lidových novin, které jednomu takovému článku poskytly místo, ale pan šéfredaktor mi dvakrát odpověděl, že mail s dopisem nedostal a potřetí už raději ani to ne. Když vidíte, kolik spolupracovníků StB je dnes mediálními tvářemi, můžete jen pokrčit rameny.
Role člena Rady pro rozhlasové vysílání není ani zdaleka tak jednoduchá, jak je často prezentována. Zatím jsem jen trpělivý učeň. Nechci být pasivním zvedačem rukou. Pracovní jednání Rady jsou zaznamenávána a okamžitě zavěšována v syrové podobě na síť. Vzhledem k tomu, že jsem spíše uvážlivý psavec a nikoliv milovník moderátorského blábolu, musím se rozhlasové pozici věnovat daleko intenzivněji a chvíli potrvá, než se v „radní“ problematice zabydlím.
U veřejnoprávních médií se často skloňuje slovo objektivita. Veřejnost na ni žehrá více u České televize, ale to může být dáno i tím, že ji sleduje více lidí. Jaký názor máte na zpravodajství a publicistiku Českého rozhlasu, daří se lidem z Vinohradské informovat nestranně a objektivně, aniž by posluchačům vnucovali své názory, z čehož je právě ČT často obviňována?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník