Rusko získá další část Ukrajiny a nikdo to nezastaví, myslí si expert Bohbot

20.02.2022 14:14 | Rozhovor

„Putin se připravuje na bitvu a ví, že samo překvapení k vítězství nestačí. Překvapení by mělo být pro nepřítele zničující. A právě o to Putin usiluje,“ hodnotí aktuální eskalaci vojenského napětí bezpečnostní expert David Bohbot (Svobodní).

Rusko získá další část Ukrajiny a nikdo to nezastaví, myslí si expert Bohbot
Foto: Archiv D. Bohbota
Popisek: Bezpečnostní expert David Bohbot

USA předpovídaly, že tento týden dojde k eskalaci situace na ukrajinsko-ruské hranici a že Rusko zaútočí na svého západního souseda. Nestalo se, a místo toho Rusko oznámilo, že stahuje část svých jednotek. Jak tomu má laik rozumět? Jde jen o zastírací manévr, nebo se USA spletly ve svém úsudku?

Ruská armáda využívá hybridní doktrínu válčení, založenou na propagandě, psychologické válce a kybernetickém boji. Jak jsem psal už před třemi týdny, podle mých informací a analýz Putin zaútočí nejspíš v březnu. Jeho proklamace o tom, že nezaútočí, jsem očekával. Putin nepotřebuje, aby na něj zaútočilo celé NATO. Musí hrát na to, že on je ten, kdo se bráni, a ne ten, kdo útočí. Například zinscenuje útok na proruské bojovníky na Donbasu a přijde jim na pomoc. Válka o Donbas a Luhansk začala vlastně už v roce 2019, když Rusko začalo vydávat pro jejich obyvatele ruské pasy a podporovat tak myšlenku, že pokud Ukrajina něco začne, bude chránit ruské občany. To znamená, že už tehdy se připravoval na dnešek a nejspíš jen čekal na prezidenta USA, jako je Biden.

USA říkají, že válka vznikne právě z těchto důvodů, ale navíc podporují připravenost Ukrajiny, a to je chyba. Když prohlásili, že k útoku dojde ve středu, bylo mi okamžitě jasné, že to je nesmysl. Nikdo neútočí v den, kdy to všichni čekají. Spiš myslím, že USA chtěly mít jistotu, že k okamžitému útoku nedojde a chtěly získat jistotu, že zaútočí až za pár týdnů, a že se tak získá víc času na pokus o mírové ukončení konfliktu.

Existuje samozřejmě možnost, že Američané věděli, že Rusko zaútočí, a chtěli to překazit tím, že vypustili do veřejného prostoru informaci o tom, že to bude právě teď. A jak jsem už uvedl, je nesmysl útočit, když to všichni čekají. Podle mě Putin potřebuje ještě nějaký čas na získání informací a organizaci vojsk.

Neustále dochází k drobným vojenským potyčkám na hranicích území, ovládaného separatisty. NATO dokonce varovalo, že si Rusko vytváří záminku k invazi na Ukrajinu. Co si o tom myslíte?

Putin se připravuje na bitvu a ví, že samo překvapení k vítězství nestačí. Překvapení by mělo být pro nepřítele zničující. A právě o to Putin usiluje. Musí připravit ještě dva důležité faktory. První je vytvořeni cíle, soustředěni na to, co je možné a nebude to stát příliš mnoho obětí. Druhý je připravit cestu a mít jistotu, že udělal vše, aby byla jednoduchá, bez překvapení, a pokud možno s co největší lokální pomocí.

Rusko zároveň obviňuje NATO z toho, že posiluje svoji vojenskou přítomnost na Východě a že členské státy NATO dodávají na Ukrajinu vojenský arzenál, čímž Západ příliš nepomáhá k deeskalaci situace. Jak by se podle vás měly západní mocnosti teď zachovat?

Putin potřebuje legitimizovat boj a chce mít jistotu, že NATO bude protestovat jen verbálně, a nezúčastní se bojů. Koalice NATO je velká a silná, Putin nepotřebuje a ani nemůže bojovat proti všem jejím členům bez obrovských ztrát a devastujících finančních dopadů. To se nestane. Co se týká přítomnosti vojáků NATO v lokalitě, vidím to jako dlouhodobý a hluboký problém vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem. Dodávky zbraní znamenají eskalaci, vyhrožovat Putinovi a Rusku je provokace.

Putin není člověk, který se dá zastrašit; naopak je to pro něj výzva, možnost ukázat, že je silný, a získat znovu plnou podporu občanů Ruska. Správné je mluvit s ním věcně, bez jakýchkoliv výhrůžek, a souhlasit s tím, že Ukrajina nebude součástí NATO. Jedině tento přístup může vyřešit tento problém mírovou cestou.

Hrozí stále ještě otevřený vojenský konflikt, nebo se jeho riziko postupem času spíše zmenšuje, a tak nějak vyprchává?

O ruské armádě víme, že čas je vždy na její straně. Psal jsem, že díky jejich výrazně silnějším vzdušným silám potřebují on-line informace. Potřebují čas, aby od svých agentů získali veškeré informace o lokalizaci muničních a logistických skladů, místech velení a řízení, o radarech, dislokaci systémů PVO atd. Časem také ukrajinští občané na hranicích se vzbouřeneckými republikami začnou ztrácet trpělivost. Potřebují vydělávat, starat se o rodiny a je mnoho dalších psychologických důvodů, proč nebudou mít chuť válčit. Ze zkušenosti je mnohokrát jednodušší přijít na hranice a okamžitě začít bojovat, než přijít, dlouho čekat a mít čas přemýšlet...

Jaký očekáváte výsledek tohoto sporu? Bez ztráty nějaké té kytičky na jedné nebo druhé straně to určitě neskončí…

Rusko získá další část Ukrajiny a nikdo to nezastaví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Myslel jsem, že Češi budou Ukrajince ukrývat. Nakonec je na frontu ještě rádi pošlou“

4:40 „Myslel jsem, že Češi budou Ukrajince ukrývat. Nakonec je na frontu ještě rádi pošlou“

VIDLÁKŮV TÝDEN „Před rokem jsem si myslel, že by Češi ukrajinské nebožáky spíš ukrývali, než aby je …