Ruský historik Valiachmetov o ruském imperialismu a rozdělení světa na sféry vlivu

09.11.2014 9:44 | Zprávy

ROZHOVOR Politici rozdělují zeměkouli na sféry vlivu, obyčejní lidé se většinou domluví. Používání myšlenkových stereotypů rozšiřuje hloupost a brání pochopení. To tvrdí historik z univerzity v Kazani Albert Valiachmetov o své ruské vlasti. Také chválí tuzemský přístup k dějinám. Češi prý dokáží objektivně vzpomínat jak na svá vítězství, tak i na své prohry.

Ruský historik Valiachmetov o ruském imperialismu a rozdělení světa na sféry vlivu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Historik Albert Valiachmetov z Institutu historie Kazaňské federální univerzity u památníku československým legionářům

Pobýval jste v Česku kvůli sběru informací k vědecké práci Československá vojska v Rusku v letech 1917 až 1920. Jaký obrázek jste si od nás odvezl?

Velmi mě zaujalo, jakou mají Češi kulturu paměti. Vzpomínají totiž nejen na úspěchy, ale skoro stejně i na tragické události svých dějin, například na bitvu na Bílé hoře. Také mě potěšilo, že se u vás moc neujal vandalismus na sovětských pomnících či vojenských hrobech. Na sovětské vojáky se vzpomíná jako na okupanty z roku 1968, ale nezapomíná se na ně ani jako na osvoboditele z roku 1945. Takové vnímání dějin je poctivé a mám z něj velmi dobrý pocit. A jinak? Všechno je blízko, lidé jsou méně uspěchaní, ve městech je nezvykle hodně knihkupectví.

Rusko je často líčeno jako bohatýr s imperiálními a bojovnými choutkami. Jak vnímáte tento úhel pohledu?

Myslím si, že uvalit na jakoukoliv zemi podobný stereotyp není dobré. Jde o poznání. Politici rozdělili zeměkouli na sféry vlivu a řeší vzájemné nevraživosti. Stereotypy jsou dobré tak leda k ohlupování důvěřivých lidí. Normální lidé se nicméně většinou domluví. Turisté, co přijeli do Moskvy, nebyli až tak překvapeni, že tam po ulicích nejezdí saně a v parku se neprocházejí medvědi. Viděli život plus minus podobný tomu svému. Netřeba nikoho strašit stereotypy.

Nemyslíte si, že studená válka či soupeření mezi USA a Ruskem nikdy neskončily?

Mezinárodní politika USA vznikla ve dvacátém století a srozumitelnější se stala až po druhé světové válce. Některé země se po přijetí Marshallova plánu staly dlužníky USA. Svět přešel od zlatého standardu k dolarovému. S tím a s rozdělením sil po druhé světové válce je vše svázáno. SSSR si uvědomil svou důležitou roli ve vítězství nad fašismem a své důležité místo ve světovém společenství.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

19:30 Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Zatímco někteří nad nadcházející inaugurací Donalda Trumpa jásají, …