Pane hejtmane, v Číně jste zastupoval prakticky tři velké celky. Kraj, místní podnikatele, ale i Českou republiku, jaké bylo přijetí tamních politiků?
Přijetí bylo velmi přátelské, proběhla řada pracovních jednání či slavnostní večeře s bohatým kulturním programem.
Můžete přiblížit, k jakým podpisům mezi oběma státy došlo?
Šlo především o Memorandum o spolupráci Prahy a Šanghaje, motorem jednání byli pracovníci smíšené Česko-čínské obchodní komory v čele s jejím prezidentem Jaroslavem Tvrdíkem.
A co konkrétně tyto smlouvy znamenají pro Českou republiku a Jihomoravský kraj?
V případě již podepsaných smluv bych doporučil obrátit se především na Jaroslava Tvrdíka.
Co se týká vašeho kraje?
Co se týká Jihomoravského kraje, pokračovali jsme v jednáních s představiteli jednotlivých provincií, zejména Hebei.
Soudě podle vašeho Twitteru a Facebooku jste se stal i takovým zpravodajem: mnoho vzkazů, fotografií. Je čínská kultura skutečně tak vzdálená té naší?
Řada prvků čínské kultury je podobná kultuře evropské. Někdy lidé v Číně kladou důraz na věci, na které my u nás ke své škodě už zapomínáme, například na pravidla mezilidského chování a vzájemnou úctu.
- více k tématu ČÍNA
Co vás na Číně nejvíc překvapilo?
Na rozdíl od původních představ mnohé věci (například doprava) fungují minimálně na stejné úrovni jako v Evropě. Člověk se musí v těchto ohledech zbavit jistého evropocentrismu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový