Šaría? Překládá se jako správná cesta. Džihád znamená úsilí. Islám nemají Češi rádi kvůli extremistům, říká senátor Hassan Mezian z ČSSD

06.12.2016 8:24 | Zprávy

ROZHOVOR Důvod, proč islám nemáme rádi, je organizování lidí proti islámu a šíření extremismu. Všichni křiklouni, extremisté a jejich činy jdou podle lékaře a senátora za ČSSD Hassana Meziana na ruku Islámskému státu. Sám pochází ze Sýrie a prohlašuje, že lidé, kteří chtějí nabádat proti ostatním vírám, nakonec vše otočí i proti dalším menšinám. Staví se proti démonizování arabských slov, jako jsou „šaría“ nebo „džihád“, a připomíná, že extremisté získávají vyvoláváním konfliktů podporu.

Šaría? Překládá se jako správná cesta. Džihád znamená úsilí. Islám nemají Češi rádi kvůli extremistům, říká senátor Hassan Mezian z ČSSD
Foto: Archiv
Popisek: Krajský zastupitel Ústeckého kraje MUDr. Hassan Mezian

Jak vidíte svojí optikou rok 2016, který se chýlí ke konci?

Pro nás, Českou republiku, ho vnímám pozitivně. Nic moc špatného se nedělo.

Je nějaká událost v roce 2016, která vám utkvěla v paměti nebo ji považujete za zásadní?

Já mám rád Wericha a ten jednou řekl, že: „Když nejde o život, o nic špatného nejde.“

On to řekl trochu jinak…

Ano, ale nechtěl jsem to říci do rozhovoru. Co považuji za negativní, jsou různé tragické záležitosti, násilné činy a kolik bylo kvůli nim úmrtí. Z hlediska politiky sociální demokracie, ta neměla tak velký úspěch, který očekávala od senátních a krajských voleb. Ale na druhé straně je to demokracie a lidé volili demokraticky. Negativní byla nízká volební účast. Nevím, co máme dělat více, aby se lidé zvedli a šli volit. Ale díkybohu máme demokratické volby.

Dají se podle vás za důležitou událost považovat prezidentské volby ve Spojených státech a vítězství Donalda Trumpa? Jak vnímáte tuto změnu?

Uvidíme, co bude Donald Trump dělat. Jde o vůli Američanů.

Novému prezidentovi Spojených států je tradičně přisuzována velká role, vidina velké změny v celosvětovém dění a velký význam…

Spojené státy americké jsou zahraniční politika a dění v Americe a ve světě se řídí z více institucí. Ze strany ministerstva obrany, senátu, ze strany zahraničních věcí. Koneckonců prezident Spojených států nedělá jen to, co se mu zamane, ale musí se přizpůsobit. Trump už nyní couvá ze svých prohlášení, která řekl před volbami.

Chcete říci, že americkému prezidentovi přisuzujeme větší roli, než má či bude mít?

Ano.

V nedávném rozhovoru jste mi řekl, že cílem vyvolávání strachu nebo konfliktů je zradikalizování Evropanů proti muslimům, kteří žijí v Evropě, s tím, že mnoho muslimů podobné zločiny odsuzuje. Platí to stále?

Platí.

Proč by někdo chtěl vyvolat tento konflikt?

Protože chtějí mít podporu. Když se lidé zradikalizují proti muslimům, tak se vrhají do náruče teroristů.

Jak v této souvislosti vnímáte průzkumy, podle kterých si čtyřicet procent muslimů žijících ve Velké Británii přeje alespoň částečné zavedení práva šaría?

Můj názor je, že jde o chybu a neznalost Islámu. Jakýkoliv pokus o prosazování práva šaría je proti zákonu zemí, ve kterých žijí. Každý nejen migrant, každý cizinec jezdící na návštěvu jako turista by měl dodržovat tamní zákony.

Moje otázka spíše než k realizovatelnosti nápadu či turistům mířila k tomu, zda je možné muslimy integrovat? A jak vnímáte toto číslo z průzkumu?

U podobných lidí integrace možná není. Samozřejmě jsem proti tomu, je to nejen protizákonné, ale také proti zdravému rozumu. 

Jistě znáte prohlášení Kaddáfího, který řekl, že muslimové dobijí Evropu dělohami svých žen… V Evropě nyní žije přes dvě desítky milionů muslimů. Co si myslíte o porodnosti, před kterou řada politiků v rozhovorech varuje? 

Víte, čeho se obávám? Dogmat a takového uvažování, jak mluvíte vy. Kolik muslimů tady bude za padesát let? Kdo ví, jestli muslimové do té doby neprojdou procesem vývoje národů, evolucí člověka. Myšlení je dynamické a statické. Lidé nejsou stejní jako před padesáti lety, ani křesťané před sto lety nedovolovali Evropanům nosit šaty nad kolena. Názory se mění, celý svět se vyvíjí a má se vyvíjet ke svobodě, zdravému rozumu. Islám je náboženství, které hlásá dobro, ale to i křesťanství.
Určité brutální prvky islámu by měly zaniknout, a pokud se svět má vyvíjet k lepšímu, mělo by zůstat nabádání ke konání dobra a pomoci bližnímu. Lidé, kteří chtějí nabádat proti ostatním vírám, způsobí, že se vše nakonec otočí proti ostatním menšinám. Proto by u nás nenávist neměla být pěstována. Obzvlášť když je v Čechách muslimů jen malá menšina. Muslimů v Anglii je více a nerad to řeším, jejich problematice nerozumím.

Mění se u lidí kolem vás přístup k islámu v poslední době? Je známo, že mezi muslimy se říká, aby do České republiky nejezdili, protože je zde nemáme rádi. Mírní se naše nenávist? Změnil se pohled Čechů?

Ukázalo se, že ti radikálnější extremisté mají větší hlas, než je jejich počet. Extremistická hnutí ve volbách výrazné výsledky nezaznamenala. Situaci jsme přisuzovali větší význam, než jaký má. Češi všeobecně nejsou tak extremističtí. Nejsou hloupí. Změna k horšímu není tak výrazná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drž hubu a plav! Zbořil našel Fialu ve starém filmu

12:06 Drž hubu a plav! Zbořil našel Fialu ve starém filmu

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Davy se vrhají do vody, kde není slíbený přičarovaný most a skandují: Ať žij…