Vy ale i celá řada vašich členů či funkcionářů dlouhodobě kritizujete Andreje Babiše. Místopředseda krajské organizace v Praze Jiří Kubíček vytvořil web stb.cz, Vít Jedlička zase zmiňuje, podobně jako vy, Babiše a biopaliva. Proč podle vás Andrej Babiš šel do politiky?
Třeba chce jen vládnout, třeba chce skrze politiku upevnit své podnikání. Babišův byznys z velké části stojí na obchodech se Státním zemědělským fondem a na státní podpoře biopaliv. Potřebuje, aby zákony, které mu zajišťují odbyt, zůstaly v platnosti.
Je v něčem pro ČR, třeba jako možný ministr financí, Andrej Babiš nebezpečný nebo může naopak právě na zmíněném resortu státu prospět?
Pan Babiš umí, tak jako jiní politici, slibovat nové výdaje. Ale nemají ani náznak představy o tom, kde ušetřit. Čeká nás proto další růst státního dluhu, a to je nebezpečné. Bylo by přitom jednoduché zvýšit příjmy státnímu rozpočtu, stačilo by zrušit povinnost přimíchávat biopaliva do nafty. Příjmy rozpočtu na spotřební dani by to zvýšilo asi o 8 miliard. To ale pan Babiš neudělá, šlo by to proti jeho byznysu. Proto je toto propojení politiky a byznysu škodlivé.
Mnoho lidí hnutí ANO považuje spíše za pravici a řada pravičáků je spokojena, že bude v budoucí vládě, protože bude garantovat třeba některé pravicové prvky, třeba nezvyšování daní. Vidíte to stejně?
Zasedli ve sněmovně první den a hned odmávali všechna zákonná opatření Senátu a tak zvýšili DPH z prodeje novostaveb a dědickou daň, kterou z 7% sazby přeřadili pod 15% daň z příjmu. Teď vymýšlí, jak více zdanit drobné živnostníky. Myslím, že mnoho lidí, kteří věřili, že babišovci nebudou zvyšovat daně, bude zklamaných.
Václav Klaus ve své poslední knize poprvé připustil možnost vystoupení ČR z EU, což vy prosazujete dlouhodobě. Jak odpovídáte zastáncům, že by to pro ČR mělo negativní dopady a i při skousnutí mnoha negativ spojených s členstvím bychom měli být rádi za volný pohyb lidí, zboží, služeb a podobně?
Velká Británie právě schvaluje zákon, podle kterého se referendum o vystoupení Británie z EU bude konat v roce 2017. Podle průzkumů se chystá většina voličů hlasovat pro vystoupení. Takže když Česká republika z EU vystoupí, určitě v tom nebude sama.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka