Šéf agrárníků otevřeně promlouvá o tom, kolik si za jídlo připlatíme

17.08.2018 20:25 | Zprávy

ROZHOVOR Pečivo a výrobky z pšenice podraží, připouští prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek, ale nebude to natolik výrazné, aby to ohrozilo rozpočty domácností. Sucho způsobilo nižší výnosy obilovin v řadě zemí, tak jdou ceny nahoru. „K tomu, aby byl nedostatek obilí u nás, nedojde. Jde o to, že když zemědělci budou v zahraničí dostávat za obiloviny o něco víc, tak budou samozřejmě chtít i na domácím trhu stejnou cenu,“ vysvětlil šéf Agrární komory. Ale nepředpokládá, že by ceny pečiva vzrostly o víc než deset procent.

Šéf agrárníků otevřeně promlouvá o tom, kolik si za jídlo připlatíme
Foto: pixabay.com
Popisek: Srpen - ilustrační foto

Objevují se obavy, že letošní sucho bude mít negativní vliv na sklizeň pšenice a ječmene, takže se zdraží pečivo a výrobky z pšenice. Jaké budou podle vás důsledky letošního suchého počasí na tyto komodity?

Pokud jde o důsledky sucha, nebudou tak drastické, jak se mluví. Vypadá to tak, že sklizeň bude nižší o pět až sedm procent u obou obilovin, u ječmene i u pšenice. Takže nemyslím, že bude problém s jejich nedostatkem. Ale vzhledem k tomu, že jsou nižší výnosy zejména v Německu a Polsku, tak ceny jdou trochu nahoru. Předpokládáme, že porostou o deset až patnáct procent maximálně. Promítnutí tohoto růstu do výrobků, hlavně do pečiva, nebude nijak razantní, myslím, že to bude tak deset procent, protože se používají další suroviny, nejen mouka. Nemyslím, že je to tak špatné, rostou nám všechna odvětví o tisíc procent, dva tisíce procent, tři tisíce procent, takže když vzrostou potraviny o deset procent, je to namístě a nikomu by to nemělo připadat špatné. Za dvacet osm let vzrostla cena potravin jen o necelých šedesát procent. 

 

Pro zemědělce je růst výkupních cen zemědělských komodit dobrou zprávou,  ale existují obavy, jestli konečná cena výrobků nebude přece jen vyšší, než předpokládáte. Mluvil jste o tom, že nižší výnosy jsou kvůli suchu v řadě zemí, nejen v západní Evropě, ale například i v Rusku a na Ukrajině, takže se dá předpokládat, že porostou ceny po celé Evropě. Nebudou čeští zemědělci raději prodávat za vyšší ceny do zahraničí, což může způsobit nedostatek obilovin v Česku, a tedy i další růst cen?

Tak jsem to zhruba myslel. V zahraničí bude nabídka o deset patnáct procent vyšší, proto počítáme s tím, že cena vzroste o deset patnáct procent. O víc ne. Kdyby nebyla poptávka vyšší, v Česku máme tolik obilí, protože jsme živočišnou výrobu zatratili, že vyvážíme čtyřicet, někdy padesát procent naší produkce obilí. Jsem přesvědčen, že k tomu, aby byl nedostatek obilí u nás, nedojde. Jde o to, že když zemědělci budou v zahraničí dostávat za obiloviny o něco víc, tak budou samozřejmě chtít i na domácím trhu stejnou cenu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Filip Turek byl položen dotaz

Zaujala mě tato vaše věta

Mimo svého pozvání jsem měl i pár vstupenek navíc, jednu jsem dal slečně, kterou jsem potkal v New Yorku, 2 jsem chtěl dát panu premiérovi pro něj a pana prezidenta, ale nějak jsem na to zapomněl. .. To jste jako dal vstupenku úplně cizímu člověku? Soudím, že se vám líbila nebo proč jako? A to, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

René Kekely: Znám migrantky, plat i 60 tisíc a k tomu podporu. Invalida nedostane nic. Ptám se proč?

17:14 René Kekely: Znám migrantky, plat i 60 tisíc a k tomu podporu. Invalida nedostane nic. Ptám se proč?

Jak vidí situaci na Slovensku, kde má kořeny, a co říká k dění v Německu či v Rakousku? A co k vysto…