Šéf hejtmanů Běhounek o krajích a jejich boji: Ať byl ve vládě kdokoliv, aparát fungoval pořád stejně. Pro regiony moc nehoroval

27.09.2020 15:55 | Zprávy

ROZHOVOR Příští týden nás čekají volby do krajských zastupitelstev. K vysvětlení, proč jsou tyto volby důležité a co mohou kraje v životě občanů ovlivnit, oslovily ParlamentníListy.cz ty nejpovolanější – čtveřici hejtmanů, kteří v minulosti vedli Asociaci krajů, která regionální municipality sdružuje. Sérii začíná Jiří Běhounek, který řídí asociaci v současnosti poté, co Jana Mračková Vildumetzová odešla na mateřskou dovolenou. Zároveň je mezi hejtmany největším „pamětníkem“, v čele kraje Vysočina stojí již od roku 2008.

Šéf hejtmanů Běhounek o krajích a jejich boji: Ať byl ve vládě kdokoliv, aparát fungoval pořád stejně. Pro regiony moc nehoroval
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Jiří Běhounek

Je to dvacet let, co se poprvé volilo do krajských zastupitelstev. Myslíte si, že se za tu dobu kraje „usadily“ a staly se fungující a pro občany přínosnou institucí?

Jsem přesvědčen, že jistě, protože nikdo nechce návrat k centrálnímu řízení typu „okresní úřady“ a kraje prokázaly především v krizových chvílích svoji opodstatněnost.

Kraje se etablovaly jako „třetí úroveň veřejné správy mezi úrovni obecní a celostátní“. V čem je podle vás krajská úroveň veřejné správy specifická?

V tom, že je to samosprávná oblast jako obecní úroveň a má na starosti věci, které jsou z centra moc daleko a pro obecní samosprávy rozsáhlé – silnice II. a III. tříd, nemocnice, střední školství atd. Spojený model je velmi funkční, tj. část výkonu činnosti v přenesené působnosti je třeba zachovat, a ne jej demontovat (viz stavební zákon).

Jaké jsou z vašeho pohledu nejdůležitější agendy, kterými se kraje zabývají?

Viz výše, péče o krajinu a vodu, podpora zemědělské činnosti s tím spojená a krizové řízení.

Máte pocit, že se kraje kromě své administrativní funkce staly také zdrojem „regionální identity“ a že se lidé se svým krajem ztotožňují?

Já osobně jsem přesvědčen, že minimálně v Kraji Vysočina jistě, když si uvědomíte jeho strukturu a historické vazby, které byly předtím nastaveny úplně jinak. Obyvatelé kraje se s novým celkem identifikovali a rozvíjejí jej velmi úspěšně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muž v zelené bundě vedl průvod. Zbořil vykopává oslavy roku 1989

20:30 Muž v zelené bundě vedl průvod. Zbořil vykopává oslavy roku 1989

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Nebyl jsem překvapen vítězstvím Trumpa, vrací se k prezidentským volbám v USA…