Sílící tlak Bruselu zavádí novou normalizaci. Kritika od Afročecha, který si zažil své

28.07.2024 20:00 | Rozhovor

„Společnost prostupují obavy, únava a z postupného rozčarování se rodí pocit zmaru. Imaginární světlo na konci tunelu je v nedohlednu a současná extrémní nedůvěra ve vládu to odráží vcelku jasně,“ řekl nám Afročech Obonete S. Ubam, který sloužil v české armádě a napsal knihu Sedm let v Africe. Podtitulek jeho knihy ale napovídá mnohem více: „Příběh českého syna nigerijského krále.“ Tak se na to podívejte. Obsáhlý rozhovor jsme rozdělili, druhý díl vyjde zanedlouho.

Sílící tlak Bruselu zavádí novou normalizaci. Kritika od Afročecha, který si zažil své
Foto: Archiv OSU
Popisek: Spisovatel a Čech s africkými kořeny Obonete S. Ubam

Jsou Češi rasisté?

Budeme-li za rasismus považovat jakýsi pocit nadřazenosti, který stereotypizuje předsudky a netolerantnost se všemi jejími projevy, tak pro jistou část populace bude odpovědí ano. Podle statistik údajně kolem 30 % populace, spíše starších ročníků žijících hlavně mimo Prahu. Není to nic nového. Xenofobie, intolerance a předsudky se přece objevují v určitém vzorku každé populace na této planetě, tak proč by ne v Česku?

Myslím si, že vrcholu otevřenosti a jakési multikulturní akceptace jsme, s výjimkou vztahu k Romům, dosáhli někdy v první dekádě 21. století. Člověk tmavé pleti býval vnímán jako zahraniční student, diplomat nebo byznysmen, případně sportovec nebo umělec. S příchodem migrační krize došlo k radikální změně onoho „cool image“ a bylo za zásadního přispění sdělovacích prostředků nahrazeno děsivou představou o nebezpečném individuu z uprchlického tábora. Narativ ve veřejném prostoru zhrubl, a i když migrační krize pominula, strach a nedůvěra zůstaly.

Tedy s výjimkou mladých. Mladší generace to všeobecně vnímá jinak, především díky větší osobní zkušenosti, třeba ze školy nebo ze sociálního prostředí, ale i díky vlivu sociálních sítí. Ať se nám to líbí, nebo ne, Česko se zkrátka postupně stává barevnějším. Bylo by naivní si myslet, že k tomu v dnešním hyperglobálním světě nedojde. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nechci barevnou Českou republiky ani ukrajinské okupanty., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemirunak33 , 29.07.2024 0:41:16

|  10 |  0

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…