Slunkofašisté! Troubové. Petr Štěpánek se neovládl, když viděl Dolínka, Jurečku a další vychvalovat ČT

06.02.2019 15:28 | Zprávy

ROZHOVOR „Je to jen další merkelovsko-macronovská mocenská kabinetní trapárna,“ říká ke smlouvě o společném partnerství mezi Německem a Francií hudebník a spisovatel Petr Štěpánek s tím, že to k ničemu dobrému nepovede. V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu promluvil o povyku v eurofilních kruzích. Vyjádřil se i k brexitu a k manifestu, který podepsal například Milan Kundera. V rozhovoru zmínil eurobolševiky, slunkofašisty a také Brouky Pytlíky a jejich servírování v České televizi. K té se pak vyjádřil i v souvislosti s projednáváním výročních zpráv o její činnosti.

Slunkofašisté! Troubové. Petr Štěpánek se neovládl, když viděl Dolínka, Jurečku a další vychvalovat ČT
Foto: ČTÚ
Popisek: Petr Štěpánek

Někteří lidé, často z umělecké branže, dlouhodobě upozorňují na ohrožení demokracie a svobody. Slova: „Co dělat? Pojďme do ulic“, režiséra Jana Hřebejka se objevila v kalendáři Revue Forum na rok 2019. S upozorněním na nutnost postavit se strachu ve společnosti se přidal například zpěvák Tomáš Klus. Máte také pocit, že je „ve společnosti“ strach? A pokud, tak z čeho? A je ten pravý čas vyrazit do ulic?

Opravdu nechci tenhle typ umělců, jako je třeba pan režisér Hřebejk, nějak zpochybňovat. Jsou to lidé, kteří ve svém oboru namnoze opravdu něco dokázali. Jejich problém je v něčem jiném. Z nějakého důvodu si myslí, že jejich profese je opravňuje k nějakému přednostnímu právu vyjadřovat se k věcem veřejným. A že lépe rozumí nejenom svému kumštu, ale i politice. Jenže v demokracii má úplně stejná práva slovutný pan režisér jako obyčejná prodavačka, projektant, traktorista, úředník, kadeřnice, řemeslník, učitelka či důchodce. Jistě, slovutný pan režisér má větší možnosti být opinion makerem (formovačem veřejného mínění), ale patent na rozum mu to nedává. Pan režisér sice umí natočit pěkný film, ale paní učitelka či venkovský řemeslník toho o životě obyčejných lidí možná vědí více. Dalším problémem téhle sorty lidí je, že žijí ve svém názorovém „ghettu“. Stýkají se pouze s lidmi podobného smýšlení, chodí do stejných hospod a kaváren a tam se utvrzují, že právě oni jsou ti povolaní. Nejsou. Strach mají obyčejní lidé pouze z jednoho. Že naši hloupí vlezbruselští politici sem budou importovat stejnou společenskou destrukci, jakou téměř v přímém přenosu můžeme sledovat v zemích na západ od nás.

Filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa se domnívá, že protestní energie už je ve společnosti dost, a proto je správná doba na nové Občanské fórum. Plán představil pro Seznam Zprávy. Je potřeba taková politická síla? Jsme v situaci, kdy bychom měli mít obdobnou platformu, jako bylo Občanské fórum?

Proboha, tak ať to pan filozof Kroupa udělá, ať to založí, ať o tom jen nežvaní. Nepochybně to bude obrovský sukces. Koupím si na to lístek do první řady. Tihle Brouci Pytlíci, jako je Daniel Kroupa, jsou podobná sorta jako ti výše zmiňovaní sebestřední umělci. Pan Kroupa byl v minulosti poslancem, senátorem, ba dokonce předsedou parlamentní politické strany. Měl už desítky příležitostí předvést, že je ten nejlepší, že to myslí nejlíp a že jeho společenské a politické recepty jsou ty nejlepší. Namísto toho je ale jako ten kritik, o kterém už kdysi geniální Karel Čapek napsal, že to je člověk, který přesně ví, jak by to dělal, kdyby to uměl. Tyhle Brouky Pytlíky nám Česká televize servíruje jak na běžícím pásu.

Velkou diskuzi vyvolalo rozhodnutí Jaromíra Soukupa založit vlastní politické hnutí List Jaromíra Soukupa. Získá si podle vás dostatek voličů? A je reálnou hrozbou SPD, jak někteří poukazují?

Já jsem se už nedávno vyjádřil, že podle mě by bylo lepší, kdyby se Jaromír Soukup přidal k nějakému již existujícím subjektu, ale na druhou stranu nepochybně platí, že to je jeho věc a jeho nezadatelné právo založit si, co chce a kdy chce. Šanci uspět má a někomu dozajista nějaké to procento odebere. Ale zdaleka to nemusí být pouze SPD.

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Jak podle vás dopadnou? Jak velkou roli v nich podle vás bude hrát brexit a také takzvaná uprchlická krize a třeba i nepokoje ve Francii?

Vše, co zmiňujete, povede k tomu, že zcela jistě dopadnou jinak než ty minulé. Posílí strany kritické k EU. Jediná otázka je, o kolik to bude. Právě proto je v eurofilních kruzích takový povyk, takové obavy. Proto se chystají takové mediální propagandistické manévry, proto Evropská unie vysílá výsadek cenzorů do sociálních sítí, proto šturmuje proti jakýmkoli alternativním názorům. Eurobolševici (prosím neplést s komunisty) už odhodili veškeré zábrany a přeměňují náš kontinent do podoby, jakou George Orwell popsal ve svém geniálním románu 1984. Jenže Orwell svůj román napsal jako varování, nikoli jako návod k použití. Já vím, že se opakuju, že to neříkám poprvé, jenže ono je to den ode dne horší a horší. Čekají nás těžké časy. Umírající kobyla nejvíc kope.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Přijde mi to nebo se teď Bartoše zastáváte?

To, že si premiér protiřečí není přeci nic nového. A jestli podle mě někdo nevnímá realitu, tak je to hlavně Fiala. Co vy na to? A ještě mám jeden aktuální dotaz, co nyní EU dělá, aby nás uchránila před další vlnou migrantů tentokrát se Sýrie, ale nejde jen o ní, ale obecně mi přijde, že opět po vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čtyřkoalice krade, co jí nepatří. Nýmandi zaslepení mocí. Vůdce naštvaných zemědělců vytahuje vidle

7:30 Čtyřkoalice krade, co jí nepatří. Nýmandi zaslepení mocí. Vůdce naštvaných zemědělců vytahuje vidle

„Kdyby existovala hmotně a trestněprávní odpovědnost za rozvrat státu, tak by s námi nikdo takto nej…