Slyšel jsem, jak to dopadne s Dublinem IV. „Zlobivý“ poslanec ODS, který zakázal burkiny, začal mluvit

01.03.2018 4:42 | Zprávy

ROZHOVOR „Dublin IV je součást tlaku západní Evropy, která tím chce řešit svůj problém. Musíme ho odmítnout. Na druhou stranu, pokud nedojde k nějaké změně v sociální politice, oni tady stejně nezůstanou. Musela by tedy následovat nějaká další úprava ve smyslu sociálních dávek pro migranty, aby se to srovnalo se západní Evropou. To by byla už úplná sebevražda, protože by se rozpadl naprosto pracovní trh,“ uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS a místostarosta Litoměřic Karel Krejza. Vysvětluje i svůj odmítavý postoj k referendu, či jak postupovat k dlužníkům uvízlých v exekuční pasti.

Slyšel jsem, jak to dopadne s Dublinem IV. „Zlobivý“ poslanec ODS, který zakázal burkiny, začal mluvit
Foto: ODS
Popisek: Karel Krejza

„Chcete peníze? Musíte být solidární s uprchlíky,“ vzkázala ve videovzkazu k účastníkům neformálního summitu EU německá kancléřka Angela Merkelová. Ve svém vystoupení v Bundestagu Merkelová avizovala, že by mělo být nové přerozdělování finančních příspěvků jednotlivým státům Evropské unie podmíněno splněním určitých závazků. Konkrétně jmenovala přijetí uprchlíků, kterému se zejména Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika stále brání. Jak reagovat na tyto argumenty?

Skoro mám pocit, že to ani nejsou argumenty. Ale pohrůžka. Na to bych ani nereagoval, protože takovýto způsob komunikace mezi suverénními státy považuji za nepřijatelný.

Vy jste k tomu na svém facebooku napsal, že bychom měli poukazovat na to, že přijímáme plno lidí z Ukrajiny...

To je věc druhá. Ty asi paní Merkelová neměla na mysli. Když ale vezmeme počet nových občanů České republiky, kteří tady žijí, tak myslím, že ty kvóty vysoce převyšujeme. Kulturně bližší a asi prospěšnější pro naši společnost jsou lidé, kteří přicházejí třeba z Ukrajiny. Pomáhat se musí. Tady bych problém neviděl. I uprchlíkům. Otázka je, kolik skutečných uprchlíků vlastně je.

Myslíte, že tlak na nás, co se týče přijetí migrantů z určitých oblastí, odkud nejvíce od Evropy přicházejí, bude stoupat, viz. třeba Dublin IV? Jak ho vidíte? Je to součást tohoto nátlaku?

Je. Kvóty totiž porušovaly dublinská ujednání a EU se dostávala do složité situace. Když se přijme Dublin IV, tak tento problém mít nebudou. Je to součást tlaku ze západní Evropy, která tím chce řešit svůj problém, že jich tam mají opravdu hodně. Na druhou stranu, pokud nedojde k nějaké změně v sociální politice, oni tady stejně nezůstanou. Musela by tedy následovat nějaká další úprava ve smyslu sociálních dávek pro migranty, aby se to srovnalo se západní Evropou. To by byla už úplná sebevražda, protože by se rozpadl naprosto pracovní trh.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…