Sobotka přinese Zemanovi demisi, a co bude dál? Profesorka Dvořáková nabízí velmi drsnou variantu

02.05.2017 16:13 | Zprávy

ROZHOVOR Hodně drsné vyústění demise vlády, kterou hodlá podat premiér Bohuslav Sobotka, může být podle profesorky politologie Vladimíry Dvořákové, že sestavením nové vlády pověří prezident Miloš Zeman předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Vychází přitom z logiky toho, jak vznikl kabinet Jiřího Rusnoka, který ke svému více než půlročnímu vládnutí nepotřeboval důvěru Poslanecké sněmovny. Chápe proto interpretaci předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který se obává, že tato demise může velmi nahrávat tandemu Miloš Zeman, Andrej Babiš.

Sobotka přinese Zemanovi demisi, a co bude dál? Profesorka Dvořáková nabízí velmi drsnou variantu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politoložka Vladimíra Dvořáková při rozhovoru

Co říkáte na oznámení premiéra Bohuslava Sobotky, že jeho vláda podá demisi?

Já samozřejmě nevím, co přesně všechno vedlo k tomu rozhodnutí, jaké všechny alternativy si pan premiér probíral, než se k tomu rozhodl. Pro mě to tedy bylo velmi překvapivé. Trochu mi to přišlo, že možná ten výsledek je svým způsobem v zajetí téhle krizové situace, jak vznikla. Ne že by to nebyla dlouhodobá záležitost, ale že ten výsledek možná pak už nakonec žil svým vlastním životem a dostal se tam, kde ho původně nikdo nechtěl.

Jaké důsledky může toto rozhodnutí předsedy vlády mít? Přicházejí v úvahu i předčasné volby, přestože už je stanoven termín těch řádných na 20. a 21. října?

Předčasné volby nečekám právě proto, že už je termín dán. Ale hlavní důvod je ten, že si nemyslím, že by se pro ně v Poslanecké sněmovně našla většina. Všichni už počítají s tím ohlášeným termínem voleb, a proto předpokládám, že mají připravenu i určitou strategii volebních kampaní, vždyť máme pět a půl měsíce před volbami. Takže si moc nedokážu představit, že by místo v říjnu byly volby třeba v srpnu. To není v zájmu žádné z politických stran.

Když ne předčasné volby, tak jaká možná východiska z nastalé situace se nyní rýsují?

Podle našich ústavních pravomocí a tradic by scénář měl být, že by parlamentní strany hledaly nějaké řešení. Prezident by současnou vládu požádal, aby vládla v demisi, dokud nebude jmenován nový premiér, to udělat musí. A pak by se očekávalo, že se pan prezident sejde se zástupci parlamentních stran a bude hledat nějaké řešení pro prozatímní vládu do voleb s takovým hodně omezeným mandátem, tedy s předpokladem, že nebude vymýšlet něco nového.

Pak by prezident najmenoval vládu vzniklou z dohody parlamentních stran. Tohle by byl scénář, který bych očekávala z logiky našeho politického systému. Ale vezmu-li logiku, jak vznikla Rusnokova vláda, jak vládla i nadále, když nedostala důvěru, že vládla ještě čtvrt roku po volbách, tak mám obavy, že scénář komunikace pana prezidenta s parlamentními stranami a hledání přijatelné vlády do voleb tímto způsobem asi nenastane. Pan prezident si možná nominuje vládu bez ohledu na to, jestli má vůbec šanci získat důvěru, nebo nemá šanci, což bylo v případě Rusnokovy vlády. Takže tuhle možnost nevylučuji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pro Ukrajinu to není vůbec dobré. Generál Šedivý o vývoji války

11:11 Pro Ukrajinu to není vůbec dobré. Generál Šedivý o vývoji války

„Byť to říkají i někteří vyšší politici, ale myslím si, že situace taková není,“ říká k obavám ze tř…