15. května 2024 byl postřelen slovenský premiér Robert Fico. Ohledně tohoto se psalo mnoho informací o útočníkovi, napojeném na opoziční stranu Progresivní Slovensko a tamější policie samozřejmě hledala informace ohledně pachatele. Zvláštní ovšem je to, že společnost Meta, vlastnící sociální síť Facebook, ještě ten den zrušila účet atentátníka. Co z toho podle vás vyplývá?
Je to přinejmenším zvláštní, že společnost Meta (Facebook) účet zrušila, když data na něm mohla posloužit vyšetřování a najít motivy pachatele tento hrůzný čin vykonat.
Je snad nějaké propojení mezi atentátníkem na premiéra Fica a touto americkou korporací? Proč by měla společnost Meta zájem na tom, aby slovenští vyšetřovatelé neměli možnost jeho účet prozkoumat?
Účet byl tedy zrušen, a co může slovenská vláda dělat?
Samozřejmě, může požádat americké tajné služby o data, která byla na onom uživatelském účtu. Ale ty tajné služby mohou, nebo nemusí slovenské vládě vyhovět. Takže, pokud nevyhoví, slovenská policie má sníženou možnost celý případ vyřešit podle pravdy.
A tady se dostáváme k jádru pudla. Data na sociálních sítích neleží v úložištích slovenských, nebo evropských firem, ale pod jurisdikcí amerických (Facebook, Instagram) nebo čínských (Tiktok) společností.
V Evropské unii žádné sociální sítě s velkým dosahem nemáme. Pokud by takové sociální sítě v EU byly, velmi by to usnadnilo hledání důkazů o atentátníkovi.
Takže nestačí sociální sítě regulovat, do čehož se s vervou pustila naše eurokomisařka Jourová, ale je třeba přijít s vlastním technologickým řešením?
Proto je velmi důležité, aby se Evropská unie, jejíž je Slovensko, ale i naše země součástí, snažila vlastní platformy, na kterých běží sociální sítě, založit a rozvíjet.
Protože jinak má cizí mocnost, ať je to USA, nebo Čína, neomezené možnosti, jak těžit citlivá data kohokoliv z nás.
Asi úplně nejde lusknutím prstu či hlasováním Evropské komise vyrobit celosvětovou sociální síť. Jak bychom tedy měli postupovat?
Sociální sítě jsou samozřejmě těžkým oříškem k úspěchu, protože rozjet něco takového je složité ať už finančně či technologicky. Mohli bychom však začít s oblačným úložištěm (Cloud) pro naše data. Tím bychom zamezili přístupu k datům cizí mocnosti a omezení jejich vlivu na naše občany.
Měli bychom tedy podporovat aktivity k založení českého (evropského) cloudu, který by se využíval v celé Evropské unii. Odborníků na to máme určitě celkem dost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo