Někteří označují rok 2015, který je téměř za námi, dokonce za nejsložitější rok od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování… Byl podle vás rok 2015 něčím přelomový?
- Přečtěte si i další bilanční rozhovory roku 2015 ZDE
Tématem číslo jedna se stala migrační krize. Do Evropy se dostávají stovky tisíc lidí, o kterých údajně nic nevíme. Když se s odstupem podíváme na průběh krize v roce 2015, co lze považovat za úspěch v jednání Evropské unie v tomto kontextu a v čem naopak evropské elity selhaly?
Byla by to děsivá troufalost mluvit o nějakém úspěchu EU, naopak buďme rádi, že není situace ještě horší, byť zahájení třetí světové války visí na vlásku. Selhala především katastrofální nepřipravenost lídrů světa, kteří mysleli jen na své zisky, když naplánovali a naštěstí jen napůl realizovali scestné projekty, jakým byla Maastrichtská a Lisabonská smlouva, eurozóna, barcelonská konference – tzv. EUROMED, Schengenský prostor a z něho plynoucí další dohody, které se ukázaly jako zcela nefunkční po invazi milionů běženců do Evropy. Samet to hlásal na plné pecky; integrovaná a rovnoprávná EU, zbourat ploty a zdi, aby se nám lépe dýchalo v Schengenu, co umožní cestovat, kam se komu zlíbí. A bude ráj v evropském světě, jen samá láska. Přišlo zklamání. Plotů a zdí neubylo, naopak se jejich počet znásobil. Nebyla to však Evropská unie, ale německá kancléřka Merkelová, která v podstatě jednostranně pozvala přistěhovalce a žadatele o azyl nikoli do EU, nýbrž do Německa, ale nyní se chce o ně dělit kvótami. De facto zopakovala situaci z 60. let, kdy Německo pozvalo Turky jako gastarbeitry na špinavou práci. Kdo to dnes vyhrožuje České republice, Maďarsku, Slovensku a Polsku nevracením části finančního příspěvku do EU a dalšími sankcemi v případě neposlušnosti? Nevyhrožuje nám EU, nýbrž Rakousko, Německo a Francie. Proč má tedy EU 28 členů? Že by vedle Višegradské čtyřky vznikla konkurenční Merkelovská partička; a potom, že EU patří všem…? Výsledkem toho stavu je fakt, že běženci bez dokladů a identity submisivně nazývají Merkelovou svojí „Mutter Merkel - matkou Merkel“ a „Darem od Alláha“…
V celoevropském kontextu jako by se část Evropanů odklonila od dosavadních elitních politiků nebo představitelů EU a přiklonila se k euroskeptickým a antiuprchlickým silám. Jde o reakci na konkrétní situaci, nebo na dlouhodobě neutěšený stav soužití menšin v Evropě s většinou? A bude tento trend pokračovat i v příštím roce?
Svět se děsí teroristů, pozornost směřuje na takzvaný Islámský stát. Znalci islámu však tvrdí, že jeho nejtvrdší forma se praktikuje u spojence Západu, v Saúdské Arábii. Jak vidíte její roli ohledně radikalizace části muslimů?
Zbavme se konečně zločinného pokrytectví; Saúdská Arábie je jednou z nejteokratičtějších zemí a islám je oficiálním státním náboženstvím. V království se nacházejí dvě nejposvátnější místa islámu, Mekka a Medina. Zhruba 97 procent obyvatel Saúdské Arábie jsou muslimové. A podle toho vypadají lidská práva; na jedné straně západní přepych, na druhé straně věznění a bičování. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International v prohlášení vydaném v Londýně vyzvala saúdskoarabského krále Abdalláha k “okamžité intervenci s cílem zajistit, že trest bičování bude zrušen a musí přijmout kroky k reformě saúdskoarabského zákonodárství a procesního trestního práva, aby bylo zakázáno používání krutých, nehumánních a potupných trestů, zejména bičování dětí…” A toto nečiní jen skupinka radikální muslimů, jde o státní politiku islámského práva šaria… Pomalu vychází najevo, že za terorismem Islámského státu stojí právě pokrytecká Saúdská Arábie….
Jak se změnilo v uplynulém roce postavení Ruska ve světě a jak situaci ovlivnily nedávné události jako konflikt s Tureckem nebo bombardování cílů v Sýrii na radikály z Islámského státu?
Postavení Ruska ve světě je neměnné – je samo proti minimálně třiceti armádám Západu – EU a NATO. Postupně však svět, ať chce nebo ne musí přiznat, že Putin je jediným státníkem široko daleko, který vždycky měl, má a bude mít na mysli mírové uspořádání na planetě. Putin nyní hájí Asada v Sýrii, Sověti hájili Nadžibulláha v Afghánistánu před mudžahedíny, než je vyštvaly USA, potažmo v zastoupení Usámou bin Ládinem a Američany vybudovanou pevností Toro Boro. Za dvacet let šly Spojené státy do Kábulu samy, aby bojovaly proti těm samým nepřátelům v rámci tzv. protiteroristického boje. Kdyby USA nechaly zničit džihádisty, nebylo by 11. září 2001, ani současný běženecký exodus, ani Islámský stát, co je nyní jedna z nejlépe financovaných teroristických skupin ve světě, kam se hrabe Al-Kájda. Až tři miliardy amerických dolarů získává Islámský stát ročně z kombinací nelegálního prodeje ropy, výkupného a vydírání, ale také z daní, které vybírá v oblastech, jež ovládá. Chce deset procent z bankovních transakcí a vybírá mýtné od projíždějících kamiónů. Jen z únosů a výkupného, zejména za evropská rukojmí, získal letos nejméně 25 miliónů dolarů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban
Byl byste pro zrušení dotací v celé EU?
Přináší vůbec něco pozitivního? Nemyslíte, že by nám bez nich bylo líp?
Další články z rubriky
4:45 „Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové
Rok 2024 jako křižovatka, na které si většina zemí EU zvolila cestu k velkému válečnému konfliktu. T…
- 13:11 „Kdo nenávidí našeho nepřítele, je spásou, že.“ Podnikatel utnul řeči o přínosu Ukrajinců
- 16:41 Radim Fiala: Hnutí ANO vyhraje volby. Rádi bychom vládli s ním
- 9:50 Josef Mašín: Bojovali jsme za svobodu dnešní ČR, ale její osud a dědictví padlých bylo promrháno
- 8:15 Vepřové ze Španělska? Herci Hrušková a Přeučil: Raději dražší potravinu, ale od českých farmářů
- 20:31 Vládu pro občany, ne pro lobbisty a loutkovodiče, přeje docent