Spojenci Orbán a Babiš, Jourové navzdory. Putin Maďarsku pomohl, Merkelová ztratila. Profesor Kiszelly přináší souvislosti

29.09.2021 16:50 | Rozhovor

Maďaři mají EU rádi, ale domnívají se, že by potřebovala reformu, říká profesor Zoltán Kiszelly, ředitel politického think-tanku Századvég, renomované maďarské výzkumné instituce. Visegrádská čtyřka funguje jako pragmatický nástroj pro ochranu zájmů zemí střední Evropy. Kiszelly upozorňuje, že Maďaři si nepřejí, aby jim migraci, „zelenou“ energii nebo elektrické automobily vnucoval Brusel. „Pokud chtějí Němci skočit do kašny, nechceme být nuceni skákat tam za nimi,“ podotýká Kiszelly. Ale „pragmatická“ spolupráce V4 může mít i dalekosáhlejší důsledky, jak ilustruje vztah Andreje Babiše s Viktorem Orbánem.

Spojenci Orbán a Babiš, Jourové navzdory. Putin Maďarsku pomohl, Merkelová ztratila. Profesor Kiszelly přináší souvislosti
Foto: Archiv Zoltána Kiszellyho
Popisek: Profesor Zoltán Kiszelly, ředitel politické analýzy think-tanku Századvég

Minulý týden se oba naši premiéři shodli na důležitosti V4. Viktor Orbán poděkoval Čechům za naši pomoc u maďarských hranic v roce 2015. Domníváte se, že V4 představuje budoucnost EU?

Evropská unie sestává z mnoha regionálních spoluprací, jmenujme například Benelux, Pobaltí, Skandinávce… velkou spolupráci představují Francouzi a Němci (smích) anebo je tu ta naše, Visegrád. Západní státy se čas od času pokoušejí ji rozdělit. Je tu Výmarský trojúhelník (volná spolupráce Francie, Německa a Polska, pozn. red.), je tu Slavkovská deklarace (volná spolupráce Rakouska, České republiky a Slovenska, pozn. red.), která začala mezi sociálními demokraty a stále pokračuje.

Jsou to dobré regionální iniciativy, ale Visegrád je iniciativou politickou. Protože máme společnou historii, společnou kulturu, společné zájmy, jsme schopní pochopit jeden druhého. To znamená, že Visegrádská čtyřka je jednou z koalic v rámci Evropské unie a čas od času může spojit síly s jinou regionální koalicí, nebo s velkými členskými státy.

Domnívám se, že je pro naše země žádoucí, aby spolupracovaly, a nikoli aby stály osamoceny. Pokud je tu společný zájem, jednáme společně. Pokud tu není, tak nikoliv.

Takže je to v zásadě spolupráce pragmatická…

… přesně tak.

Domnívají se Maďaři, že Evropská unie potřebuje reformu?

Je velmi důležité zdůraznit, že přinejmenším 81 % Maďarů podporuje členství v Evropské unii, ještě více lidí pak podporuje členství země v NATO. Také voliči vládnoucího Fideszu – 70 % z nich podporuje členství v EU – tedy není tu žádná snaha o „HUxit“. Budeme ti poslední, kteří nakonec zhasnou (smích).

Ale nejméně 76 % Maďarů si myslí, že by Evropská unie měla být reformována. To znamená, že by migrace a příchod lidí s odlišnou kulturou a vyznáním neměly být vynuceny. Dále jsou tu věci jako LGBT ideologie a například klimatická změna… Maďaři milují maso. Chtějí řídit své automobily. Každý chápe, že bychom se měli začít měnit, ale ne z dneška na zítřek a ne doktrinickou cestou, ale pomocí dobrovolných, volnotržních řešení.

Evropská unie by nás měla nalákat, a nikoli donutit, abychom vyměnili fosilní paliva za elektrickou energii. Neměla by na to spěchat, a pokud půjde o tržní řešení, bude to mnohem lepší, než když to bude vynucené.

Odkaz na podrobný průzkum Századvégu ZDE (v anglickém jazyce).

A domnívají se Maďaři, že jim to je vnucováno?

Ano! Protože někdo v Bruselu, nebo skupinka lobbistů, něco implementuje a my se poté musíme podřídit. Ale není tu žádná diskuse! A pokud se ozveme třeba ohledně migrace, pak jsou naše rozhodnutí zvrácena Soudním dvorem EU (CJEU). Migrační vlna z roku 2015 je obecně dobrým příkladem takové situace. Bylo zde učiněno rozhodnutí přijmout uprchlíky na základě dobrovolnosti a poté se z toho stalo většinové rozhodnutí přetavit dobrovolnost do povinných kvót. Toto se nám nelíbí a mnoho lidí se domnívá, že by ten proces měl být transparentnější.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…