Starosta Rychnova nad Kněžnou: Provést reformy je nezbytné

16.07.2012 19:02 | Zprávy

ROZHOVOR Domnívám se, že demokracii se musíme ještě hodně učit, říká pro ParlamentníListy.cz občanský demokrat, starosta Jan Skořepa.

Starosta Rychnova nad Kněžnou: Provést reformy je nezbytné
Foto: tan
Popisek: Starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa (ODS)

Jste na desátém místě kandidátky do krajského zastupitelstva v Královehradeckém kraji. Proč jste se rozhodl kandidovat a už víte, jakou zvolíte kampaň?  Domníváte se, že na volby budou mít vliv současné kauzy?

Rozhodl jsem se kandidovat do krajského zastupitelstva v Královéhradeckém kraji poté, co mne k tomu vyzvalo místní sdružení ODS v Rychnově nad Kněžnou. Domnívám se, že mám co nabídnout. Kampaní z mého pohledu je každodenní práce v pozici starosty města Rychnov nad Kněžnou. Současné kauzy se bezpochyby odrazí v pohledu voličů na to, kdo by je měl další čtyři roky v zastupitelstvu Královéhradeckého kraje zastupovat. Bez ohledu na to, zda kauzy souvisí se správou kraje, či nikoliv.

Předminulý měsíc se sešli v Hradci Králové kandidáti ODS do krajských voleb z celého Královéhradeckého kraje. Na konferenci jste pak hovořili společně nejen o současné situaci na české politické scéně, ale také o přípravě podzimních krajských voleb. Jak Vy osobně vnímáte současnou politickou scénu?

Nejsem příliš dlouho politikem, abych mohl detailně hodnotit. Osobně se domnívám, že politická scéna na všech úrovních a její představitelé by si měli uvědomit, že politika je služba lidu této země a této zemi. Myslím, že politici příliš často sledují své, nebo stranické zájmy, než to, proč byli do svých pozic zvoleni.

Co si myslíte o tom, že se z krajských voleb stále častěji dělá referendum o volbách do Sněmovny? V případě projednávání návrhu zákona o zákazu těžby břidlicových plynů metodou hydraulického štěpení byl zákon nejen předložen, ale přijat bez ohledu na politickou příslušnost. Nedomníváte se, že by se v tomto ohledu měla naše politická kultura změnit i do budoucna? Jak vnímáte problémy ohledně schvalování zákonů, pokud nejsou předkládány vlastní stranou?

To, že krajské volby jsou víceméně referendem o práci vládnoucí koalice, asi nezměním. Domnívám se, že demokracii se musíme ještě hodně učit. Osobně preferuji konstruktivní opozici ať už v ní je jakákoliv politická strana, která říká, co vidí špatně a jak by to mělo být jinak. V současnosti jsme svědky spíše destruktivní opozice, která ví, co je špatně a co se jí nelíbí, ale neřeší cestu, jak dál. A to na všech úrovních politiky. Myslím, že politici v zájmu země, kterou reprezentují, by měli mít více nadhledu a moudrosti.

Jak se díváte na bleskové odvolání ministra spravedlnosti? A jak byste ministra ve funkci hodnotil?

Nepohybuji se v politice tak vysoko, abych mohl hodnotit, zda bleskové odvolání ministra spravedlnosti je dobře nebo špatně. Podstatné jsou důvody, které k tomu vedly a ty, myslím, nebyly příliš dobře a přesvědčivě vysvětleny. U veřejnosti toto odvolání není chápáno příliš pozitivně.

S odvolaným ministrem panem Pospíšilem jsem se „na živo“ setkal jednou. Působil na mne sympaticky, fundovaně a zdálo se mi, že svému „řemeslu“ rozumí dobře.

Jak byste hodnotil dopad vládních reforem na obyvatel města? S jakou zpětnou vazbou se u občanů potkáváte?

Dopad vládních reforem na veřejnost není vnímán příliš pozitivně. To není žádné tajemství, ale provést reformy je z hlediska budoucích generací nezbytné. I když řada občanů není ochotna argumenty vnímat, je nezbytné trpělivě vysvětlovat. Je otázkou, zda v některých případech nejsou reformy příliš razantní, zda by nešlo rozložit je do delšího časového období. Osobně mám problém s dopadem na ty, kdo se vzhledem k věku nebo zdravotnímu postižení nemají jak bránit a musí přijímat věci tak, jak jsou. I když na ně dopady reforem doléhají silně.

Už více než rok se zabýváte  kauzou ohledně navrácení části dotace na výstavbu bazénu v Rychnově nad Kněžnou, v rámci které přišlo město o téměř sedm milionů korun.  Jak se situace vyvíjí, a kdy bude podle Vás konečně dořešena?

Kauza navrácení části dotace na výstavbu bazénu v Rychnově nad Kněžnou z ekonomického pohledu skončila dne 3.července 2012, kdy město Rychnov nad Kněžnou po zaplacení téměř sedmi milionů korun v dubnu 2012 obdrželo rozhodnutí Výboru Regionální rady o odpuštění penále za prodlení v celém rozsahu.

Co se týká evropských dotací, domníváte se, že by se měl přístup k udělování a čerpání dotací v současné ekonomické situaci výrazně změnit. Mohu se zeptat, jak byste jej změnil? A nedomníváte se, podobně jako mnozí, že by bylo lepší, kdyby eurofondy vůbec neexistovaly?

Domnívám se, že by se přístup k udělování a čerpání dotací měl v současné ekonomické situaci  změnit, a to výrazně.  Nepovažuji čerpání evropských peněz na tzv.“měkké“ projekty za příliš přínosné. Zaměření by mělo být daleko více na infrastrukturní investice s dlouhou dobou životnosti a v rámci možností regulace „veřejné podpory“ na rozvoj podnikání v oblastech s vysokou mírou nezaměstnanosti. Tedy snažit se prostředky z evropských dotací „neprojíst“, ale investovat tam, kde to bude přínosem pro budoucí generace. Obecně ale nejsem velikým příznivcem jakýchkoli dotací. Jednak deformují trh a za druhé zde vzniká prostor pro ne zcela transparentní jednání, alespoň podle mého názoru.


Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

4:45 „Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

Rok 2024 jako křižovatka, na které si většina zemí EU zvolila cestu k velkému válečnému konfliktu. T…