Státní hrdost jsme po sametové revoluci ztratili, povzdechl si automobilový závodník Duchoň

17.09.2016 9:56 | Zprávy

Vliv politiky překročil všechny meze. Sport je obrovskou „fabrikou“ na peníze. Svět fair play nám mizí, konstatuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Oldřich Duchoň (KSČM). Proč rád vzpomíná na dobu před rokem 1989? A jak si pamatuje Věru Čáslavskou? Prozradil nám své ambice, s nimiž kandiduje: „Chci vrátit spoustě lidí smysl života. Důvěru v to, že nejsou sami v obci, kraji, státě, na kontinentu a ve světě. A jsem klidně ochoten se i části odměny senátora vzdát pro potřebu společnosti.“ A nejen to…

Státní hrdost jsme po sametové revoluci ztratili, povzdechl si automobilový závodník Duchoň
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Kandidát do Sněmovny, automobilový závodník Oldřich Duchoň (KSČM).

Do jaké míry podle vás ovlivňuje politika sport?

Bohužel politika ovlivňuje již vše, to znamená i sport. Nedávný ukázkový příklad jsou olympijské hry v Brazílii. A bylo tomu tak i v minulosti. Vliv politiky překročil všechny meze, ale to není hlavní důvod. Sport je obrovskou „fabrikou“ na peníze. A ty jsou v dnešní společnosti vždy na prvním místě. Svět fair play nám mizí. Korupční skandály ve FIFA a další a další. Kde jsou doby starého Řecka, kdy v době konání olympijských her šly i války na vedlejší kolej. Politika je všude, ve všem, ať to chceme či nechceme, a bytostně nás ovlivňuje.

Když se řekne Věra Čáslavská, která nás v úterý 30. 8. opustila, co se vám vybaví?

Co se mi vybaví? Ve své době a sportovní kariéře špičková gymnastka. Zapálená sportovkyně. Co dál, to je velkou otázkou. Pro mne ortodoxní zastánce něčeho, s čímž se já neztotožňuji. A dodávám, že podle mého názoru je každý zastánce jakéhokoliv ortodoxu špatně. A jinak o zemřelých jen v dobrém.

Máte možnost porovnat režim před rokem 1989 a po revoluci. V čem měl z vašeho pohledu socialismus navrch oproti dnešku?

To opravdu mám. Nebylo tolik nepravosti. Společnost nebyla tolik rozdělena, tak sobecká. Lidé k sobě měli větší úctu. Neměli jsme nezaměstnaných, lidí bez domova, sociálně slabých. Na nedostatek prostředků pro běžný život si nikdo nemohl stěžovat. Byli jsme soběstační ve výrobě potravin, což je základ. Či by měl být pro všechny státy, samozřejmě s přihlédnutím ke klimatickým podmínkám na Sahaře, toho se asi nedosáhne. Měli jsme státní hrdost, byli k sobě lidští, měli úctu k hodnotám, k lidem a sami k sobě.

Co konkrétně navrhujete pro to, abychom se vrátili zpět nahoru, pokud použiji vaše slova?

Změnit systém fungování společnosti. Nekrást, nekolaborovat, netunelovat, neodklánět, nedělat z lidí hlupáky. Dnešnímu systému já říkám legální a nelegální okrádání člověka člověkem aneb co kdo snese. S tím, že všichni dluží všem. Je třeba si uvědomit skutečnost, že do hrobu si s sebou nic nevezmeme. A s holým zadečkem jsme přišli na svět a s holým odejdeme. Krásným příkladem tohoto poznání je Steve Jobs (http://www.seberizeni.cz/posledni-slova-steva-jobse/), bohužel až v době, kdy mu již nebylo pomoci, ale k poznání přišel. Líto je mi těch, kteří nikdy nedojdou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci v čekárnách, nelegální migrace a nedostatek léků. Zdravotní sestra promluvila

21:29 Ukrajinci v čekárnách, nelegální migrace a nedostatek léků. Zdravotní sestra promluvila

„My jsme dříve byli schopni si v republice vyrobit své léky,“ komentuje nedostatek některých léků se…