Státní rozpočet se dostal do přebytku omylem. Ekonomka Šichtařová předkládá zcela jiná čísla, kterými se Babiš nepochlubil

13.01.2019 10:18 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Vláda v minulém roce hospodařila hůř, než si naplánovala, ale jen díky nenadálému štěstí, se kterým se nedalo dopředu počítat, se rozpočet omylem dostal do přebytku. Na konkrétních faktech to zdůvodňuje Markéta Šichtařová, podle níž v tomto roce trh práce poskytne ještě dlouhou dobu lidem pocit, že se mají velmi dobře, i když firmy to tak už vnímat nebudou. Výrok guvernéra Jiřího Rusnoka, že ČNB je jediná, kdo na trhu s bydlením něco dělá, přirovnává k tomu někoho praštit, zlomit mu nos a pak ho dopravit do nemocnice s tím, že řeším jeho zranění.

Státní rozpočet se dostal do přebytku omylem. Ekonomka Šichtařová předkládá zcela jiná čísla, kterými se Babiš nepochlubil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Ministryně financí Alena Schillerová hned zkraje roku informovala, že státní rozpočet skončil v loňském roce s přebytkem 2,9 miliardy korun, přičemž schválený rozpočet počítal se schodkem 50 miliard korun. Zároveň se mírně snížil státní dluh na 1,622 bilionu korun. Jak tato čísla hodnotíte?

To je rozhodně dobře. Bohužel to ale vůbec není zásluha vláda, která v tomto případě měla víc štěstí než rozumu. Hlavní důvody jsou totiž tři, a všechny jsou nezávislé na konání vlády.
Zaprvé to byly menší výdaje na správu státního dluhu. Neboli řečeno jinak: V celé Evropě jsou nyní nastavené úrokové sazby tak – nezdravě – nízko, že zejména počátkem roku 2018 stát nemusel platit ze státního dluhu nijak velké úroky.

Zadruhé zvyklostem se vymykají evropské dotace, které byly oproti plánu vyšší skoro o padesát miliard. Kdyby se evropské dotace vyvíjely podle plánu, už bychom byli prakticky na onom naplánovaném schodku rozpočtu zhruba 50 miliard korun.

Zatřetí všichni víme, že u nás byl a je přepálený trh práce, což zase hodně souvisí s tím, že předtím ČNB intervenovala proti české koruně a současně s tím držela velmi nízké úrokové sazby. V důsledku toho rostly mzdy rychleji, než vláda plánovala, takže se vybralo víc na daních z příjmů fyzických osob a na sociálním pojištění.

Kdyby těchto tří věcí naprosto nesouvisejících s činností vlády nebylo, schodek by byl vyšší, než jak byl schválen, což mimochodem také ekonomové před rokem předpokládali. Dá se to přeložit i tak, že vláda v podstatě hospodařila hůř, než si naplánovala, a jen díky tomuto nenadálému „štěstí“, se kterým se nedalo dopředu počítat, se „omylem“ rozpočet dostal do přebytku.

Jaké jsou pro letošní rok perspektivy české ekonomiky jako celku, co ji bude ohrožovat, co bude hrát v její prospěch?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl k incidentu v Brně: Ukrajinec strkal do starší ženy. Zastavil ho Čech, má problém

18:45 Rajchl k incidentu v Brně: Ukrajinec strkal do starší ženy. Zastavil ho Čech, má problém

Za čistě účelové považuje předseda PRO Jindřich Rajchl incident, který se odehrál před týdnem v Brně…