Štěpán Kotrba: Čechy už Čechů nikdy nebudou, naposledy byly v roce 89. Umírající kobyla USA kope, ale smrt je neúprosná. Zeman je velikán mezi trpaslíky

21.12.2015 11:21 | Zprávy

ROK 2015 – A CO DÁL? Žijeme v přelomové době, která přelomová není, uvádí s přáním šťastného nového roku v bilančním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz analytik Štěpán Kotrba. Věnuje se široké škále problémů od migrační krize, ekonomické budoucnosti, přes nástup nových politických garnitur až po hodnocení prezidenta Miloše Zemana a české politické scény jako takové.

Štěpán Kotrba: Čechy už Čechů nikdy nebudou, naposledy byly v roce 89. Umírající kobyla USA kope, ale smrt je neúprosná. Zeman je velikán mezi trpaslíky
Foto: Herbert Slavík
Popisek: Pražský hrad

Někteří označují rok 2015, který je téměř za námi, dokonce za nejsložitější rok od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování… Byl podle vás rok 2015 něčím přelomový?

Nebyl.

Migrace do zemí Evropy s rozvinutým sociálním systémem je umělý, vyprovokovaný jev, ne nepodobný cikánské emigraci do Kanady. To není přelom epochy, ale epizoda v dlouhé ekonomické válce. Kdyby to byla migrace hnaná strachem z války, nebyly by cílovými zeměmi Německo a Skandinávie, ale první země, kde je mír. Přelomové je pouze naše poznání, že evropské elity chtějí zničení evropského sociálního státu. A to také není nic nového. Nová je pouze komplikovaná forma a složitá obrana proti tomuto pokusu.

Válka na Ukrajině i krach řecké ekonomiky jsou jevy vyprovokované stejně a ze stejných důvodů jako migrace z tureckých táborů. Teroristické útoky v Paříži jsou slapovým efektem této „války civilizací“. Produktem asymetrické ekonomické války bohatých evropských zemí proti zemím Středního východu a severu Afriky, které je třeba si podřídit a po rozvrácení koupit lacino. Egypt se ubránil – prozatím. Ostatní země napadené sametovými revolucemi neměly tolik štěstí.

Jde o to oslabit Evropu a zároveň ji oddělit od perspektivních trhů Ruska a Číny – a tam vede prozatím dopravní i energetická cesta přes Ukrajinu a další hraničící země. Vytvoření sanitárního kordónu zhroucených států okolo evropské hranice Ruska je způsob, jak Rusko izolovat a slabou Evropu obrátit zpět k Atlantiku. Německo tu strategii zná a jako jediné za Schrödera získalo výhodu prostřednictvím Nord Streamu. Tím má zajištěnu dominanci v regionu. Hraje se i o nás. Jsme nejateističtější zemí s vyspělou infrastrukturou, jsme východní bránou do západní Evropy, jsme křižovatkou cest, rozvodím tří klíčových evropských řek a nesmírně bohatým nalezištěm uranu. To je několik důvodů si nás předcházet, nebo nás ovládnout.

Tématem číslo jedna se stala migrační krize. Do Evropy se dostávají stovky tisíc lidí, o kterých údajně nic nevíme. Když se s odstupem podíváme na průběh krize v roce 2015, co lze považovat za úspěch v jednání Evropské unie v tomto kontextu a v čem naopak evropské elity selhaly?

Kdo vidí nějaký úspěch? Evropské elity během emigrantské krize neselhaly, jejich cílem není silná Evropa, ale poddajná Evropa. Celou studenou válku budovaný evropský sociální systém, hraničící se socialismem – ten milionová rezervní armáda nekvalifikovaných, nesocializovaných a bojovým islámem nabuzených migrantů spolehlivě rozvrátí. Sociální systém nemůže přežít. Ekonomiky nemohou vydržet. Rozpočty zemí EU, z nichž byla doteď financována relativní spokojenost střední třídy, nejsou připraveny na zvýšené válečné výdaje NATO, zvýšené rozpočty na zdravotnictví a sociální služby, na policii, imigrační službu, pohraniční stráž, FRONTEX a další výdaje. Elit, které dnes rozhodují o politice EU, se tyto morbidně deformované rozpočty netýkají. Ty jsou dlouhodobě schopny parazitního samofinancování. Ti, kteří to budou muset zaplatit, jsou lidé, na sociálním systému závislí. Ti, kteří z toho hodlají profitovat, sní o kalifátu v Evropě a profitují z naší slabosti říct cizí bídě ne. I za cenu krátké a výstražné pohraniční války na vnější hranici EU. Stále ještě nevěříme, že je to válka. Stále si myslíme, že je to jen cizí neštěstí... Naše chyba. Prozření bude o to krutější.

V souvislosti s migrační krizí se i česká politická scéna začala polarizovat. Atmosféra posledních dní alespoň z hlediska médií působí tak, že každý v této zemi nenávidí Zemana, a to včetně premiéra republiky, který ho obvinil z šíření nenávisti. Zeman prý rozděluje národ, spolčuje se s extremisty.

Divíte se polarizaci politické scény? Strany, které čtvrt století vlastnily klidný politický střed, jsou v krizi. Jakou politiku dělá sociální demokracie? Sociální? Levicovou? Ne. Bojuje s Babišem o středového voliče. Jakou politiku dělá pravice? Hájí podnikatele? Ne. Bojuje s Babišem o středového voliče. Rozkrádání aktiv státu není liberální svobodný trh, obhajoba občanské demokracie ani konzervativních hodnot. Konzistenci ve svých názorech nemají ani komunisté, jinak by museli obhajovat proletářský internacionalismus. Většina z nich ale obhajuje sociálně obranářský nacionalismus. Konzistenci ve svých názorech nemají ani političtí křesťané, protože dali přednost miliardám. Nazaretský by je jako ty veksláky vypráskal z chrámu.

V tu chvíli je korporativistický Babiš nejracionálnější volbou středních tříd. Proti němu stojí roztříštěné populistické formace, houfující se pod nereálnými hesly. Čechy Čechů už nikdy nebudou. Naposledy totiž byly v první polovině listopadu roku 1989. Vrcholem přímé demokracie jsou ideje anarchismu, ne volba prezidenta. Globalizaci kapitálu nelze zastavit sebevyššími ploty stejně, jako nelze cenzurovat internet. Ale plot si postavíme. Nebude zbytí. Nikdo už nikdy nebude mít informační monopol, pokud zůstane informační infrastruktura alespoň na současné úrovni. Jen blázen dnes může chtít opak. Přesto si někteří myslí, že lze zprivatizovat noviny či televizi a tím získat moc.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

náhrady

Proč jste je začali řešit až teď? A proč je nezrušíte úplně? Platy máte přeci dost vysoké, tak na co ještě nějaké náhrady? A máte nějak zjištěno, jaká je vůle systém náhrad změnit? Já o tom dost pochybuji, když sleduji debatu o navyšování vašich platů. Ema

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Henek: Problém Evropy není Trump, ale Ursula von der Leyen

20:35 Ladislav Henek: Problém Evropy není Trump, ale Ursula von der Leyen

Donald Trump se bude snažit dělat to, co slíbil a o co usiloval už ve svém minulém období v Bílém do…