Sociální demokracie dělá téma z bytové politiky. Co by v tomto smyslu měla prosazovat SPD?
SPD má v programu sadu konkrétních opatření, která lidem zajistí dostupné bydlení. Podpořili jsme nový stavební zákon, který urychlí proces výstavby bytů. Zrušili jsme daň z převodu nemovitosti, což zlevní bydlení. Chceme dále podporovat bytovou výstavbu podporou obecního a družstevního bydlení. Zajistit státní půjčky. Nerozdělujeme mladé rodiny nebo starší občany. Bydlet musí každý. Co je ale důležité, aby na obecní a státní byty měli nárok pouze slušní, čeští občané, nikoliv nepřizpůsobiví nebo ilegální imigranti. Bohužel, dnes je praxe opačná, zejména v Praze.
V Praze se hovoří o nové praxi „ukončování bezdomovectví“. Čili o přidělování bytů sociálně slabým osobám, podobně jako tomu bylo v Brně. Je správné přidělovat podobným lidem byty?
Praha je naprostá katastrofa! Je to ukázka zrůdného sociálního inženýrství Pirátů a spol. v praxi. Normální, slušný a pracující člověk je předem vyloučen z možnosti získat obecní byt. Ať se jedná o prodavačku z Lidlu, matku samoživitelku nebo ovdovělou důchodkyni. Jak Piráti s oblibou říkají, tito lidé jsou na přidělení bytu „moc bohatí“. Byty se v Praze přidělují přednostně nepřizpůsobivým Romům, sváženým z celé ČR nebo problematickým feťákům. Lidé jsou naprosto zoufalí a píší mi strašlivé dopisy. Ta svědectví jsou opravdu hrozivá. Dříve klidné lokality v Praze se mění v ghetta. Do kočárků jim házejí injekční stříkačky, ničí vybavení domů, vykrádají sklepy, fyzicky je napadají. Odejít ale není kam. Policie vždy přijede, sepíše a odjede. Osobně jsem se byl podívat na nejhorší místa na Ruské a Počernické ulici. Připomíná to Chanov. Nejhorší je, že město nákladně byty rekonstruuje, aby je pak tito „nájemníci“ za půl roku úplně vybydleli a ještě udělali sousedům ze života peklo. Místní starousedlíci, kteří by byt potřebovali, ale nemají na získání šanci. Prý jsou „moc bohatí“. Nevím, jestli matka samoživitelka s dvěma dětmi na krku a platem prodavačky z Lidlu, která bydlí s maminkou ve 2+1 je „moc bohatá“. Podle mne tedy ne a je to naopak ona, kdo má mít přednostně nárok na byt. Naopak, ona je typově zárukou, že bude platit nájemné a nebude obtěžovat okolí. Byty by v Praze měli vůbec přednostně dostávat rodilí Pražané, je to také záruka, že se nebude měnit genius loci města, sousedé se budou znát a budou mít zájem si město velebit. Teď je to zmar, všude hrozný nepořádek. Jestli se dostaneme na magistrát a radnicích k moci, ty nepřizpůsobivé bez pardonu okamžitě vystěhujeme!
Jan Čížek
Někdejší radní pro sociální oblast Jiří Janeček navrhl postavit „městečko pro bezdomovce“, čili ubytovací středisko. Poblíž Průmyslové ulice ve Štěrboholech. Nápad byl kritizován jako segregace a vyloučení. Jak přistoupit k řešení této otázky, když mnoho bezdomovců je psychicky nemocných či závislých?
Jsou různé varianty, jak bezdomovce ubytovat. Koncentrace více lidí bez domova na jednom místě je problematická. Bude to místo hrůzy. To nedoporučuji. Dobré zkušenosti jsou s menšími jednotkami kontejnerového typu nebo ubytovnami pro menší počet lidí s přísným režimem pobytu. Chováš se dobře? Zůstáváš. Chováš se jak hovado? Odcházíš, šanci dostane jiný. Nelze ale v žádném případě nepřizpůsobivé a bezdomovce sestěhovávat mezi normální nájemníky do obecních domů! Pak se město mění v ghetto.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Martin Huml