Tady vás klidně i zavřou. Češi poslouchají. EU že nepomáhá? Je to jinak. Doktorka z „bojiště“ ve Španělsku popisuje drsnou realitu

15.04.2020 16:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Myslím si, že EU nezklamala. Unie nemá kompetence ve zdravotnictví. A finančně pomáhá!“ vzkazuje přímo ze Španělska Ivana Němečková, která se jako lékařka ORL v jedné ze španělských nemocnic setkává právě s pacienty, u kterých je podezření na koronavirus. Promluvila o vadných testech z Číny i o nedostatku roušek pro zdravotníky. „Už zemřelo přes 400 zdravotníků,“ říká a dodává, že jako ochranu používají například brýle na lyžování, nebo masky na potápění se speciálním filtrem. Popsala také, jaké postihy hrozí Španělům za nedodržování opatření proti epidemii. Na pravou míru pak uvedla, jak je to prý ohledně šokující zprávy týkající se pacientů s koronavirem ve Španělsku, kterým je nad 75 let, jež se nedávno objevila v médiích.

Tady vás klidně i zavřou. Češi poslouchají. EU že nepomáhá? Je to jinak. Doktorka z „bojiště“ ve Španělsku popisuje drsnou realitu
Foto: archiv I. Němečková
Popisek: Ivana Němečková

Paní doktorko, vy pracujete nejen na své klinice estetické medicíny Aurum tady v Praze, ale i v nemocnici ve španělské Seville, kde momentálně pobýváte. Jak to tam s ohledem na koronavirus vypadá? V médiích se už delší dobu píše, že jsou nemocnice ve Španělsku přeplněné, lůžka už dávno nestačí…

Tak je to různé. Například ve čtyřmilionovém Madridu je to opravdu těžká situace, je tu mnohonásobně vyšší počet pacientů než kdekoliv jinde. I když zdravotnictví je ve Španělsku na vysoké úrovni, tak díky prudkému nárůstu infikovaných mají v nemocnicích opravdu všechno obsazené. Lidé byli první týdny všude, seděli na chodbách, dokonce leželi na lůžkách na zemi. Španělé na tuto situaci rychle zareagovali a udělali z obrovských prostor výstaviště, podobného, jako je v Brně, provizorní nemocnici, kde je asi 1 600 lůžek. Tam umísťují spíše lehčí případy nebo i pacienty s odlišnou diagnostikou. Tento týden tam zařídili i jednotky intenzivní péče s plicními ventilátory. A také oddělené jednotky, kde jsou již pacienti terminální a kam mohou v omezeném počtu i příbuzní, aby se s pacientem rozloučili. Je to smutné!

A konkrétně v Seville to vypadá jak?

Tady v Seville a i v celé Andalusii je situace přece jen lepší. V porovnání s ostatními místy ve Španělsku je počet nakažených o dost menší a ani úmrtnost zatím není tak vysoká!
Všichni přijatí pacienti v těžkém stavu, kteří potřebují ventilátor, jsou na ně napojení!

Vy sama se ve své ordinaci setkáváte s lidmi, kteří jsou nakaženi koronavirem, nebo mají podezření na nákazu?

Jako také lékařka ORL (estetickou medicínu, kterou se tu také zabývám, v tuto chvíli neprovozuji, neboť práce v nemocnici je nyní prioritní) se s lidmi, u kterých je podezření na koronavirus, setkávám. Jedním z příznaků onemocnění koronavirem je totiž i to, že přestáváte cítit a nevnímáte chuť, stejně tak kašel, problémy s dýcháním. Tito pacienti k nám tedy přicházejí. Provádějí se u nich testy a příslušná léčba v případě pozitivity na odděleních pro koronavirus vymezených.

Mluví se ale o tom, že těch testů je všude nedostatek. Jak je to ve Španělsku?

I tady je těch testů málo, jako všude ve světě. Proto pacienti s lehčím průběhem jsou sledovaní přes telefon, Skype, WhatsApp, doporučuje se jim, aby byli pokud možno odděleni od zbytku rodiny! Takže se testy dělají až lidem, kteří mají komplikace a přicházejí do nemocnice. Přitom je velmi důležité otestovat co nejvíc lidí. Vytypovat kontakty. To se ale zatím úplně nikde na světě nedělá. Není na to čas ani kapacita.

I když poslední týden je stále více testů k dispozici. Byly by i dříve, ale Čína poslala do Španělska testy, které byly bohužel vadné, musely se tedy vrátit! Kde se správně a hodně testovalo a testuje, je Jižní  Korea, zřejmě to byla i Čína a hodně se testuje v Německu. Je to základ! Protože každý nakažený podle propočtů nakazí až 2,4 dalších.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: David Hora

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dělají děti slabé. Schválně? Pohled na to, co ve školách lijí do hlavy

16:35 Dělají děti slabé. Schválně? Pohled na to, co ve školách lijí do hlavy

Rodičovská organizace Budoucnost pro děti upozorňuje na to, jakým způsobem jsou žáci ve školách indo…