Takhle vypadá hlupák. Po výstupech „topinky 09“ se Doubrava neudržel

03.04.2021 10:44 | Zprávy

ROZHOVOR „Mladí prdí na to, co bylo v roce 1989, natož 1939,“ míní senátor Jaroslav Doubrava a popisuje, proč vidí problém ve škole. „Politicky se 15. březen najednou nehodí, protože to připomíná, že máme vedle sebe souseda, který je velmi, velmi nevypočitatelný,“ říká také a zmiňuje i sdělovací prostředky. Na vyjádření předsedkyně TOP 09 ohledně německé okupace rázně vzkazuje: „Pekarová Adamová je pro mne pozérka. Její slova mají hodnotu náhodného výtrusu, nic více.“ Nešetřil Marka Ženíška, ani zástupce Pirátů. Vysvětlil i, proč nesleduje filmy s tematikou druhé světové války. V rozhovoru rozebral, jestli je podle něj naše členství v EU a v NATO zárukou toho, aby se už neodehrály podobné věci jako před 82 lety. Přečtěte si také, jaké slova prezidenta Beneše v rozhovoru připomenul.

Takhle vypadá hlupák. Po výstupech „topinky 09“ se Doubrava neudržel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Doubrava

Od německé okupace uběhlo v březnu už 82 let. Domníváte se, že si tyto události připomínáme dostatečně? Podle vás, mají i mladí lidé dost informací o tom, co se tehdy stalo? A mají o ně vůbec zájem?

Mladí prdí na to, co bylo v roce 1989, natož 1939. Je to pro ně dávnověk. Informací o roku 1939 je dost, najdou se v knihovnách i na internetu. Problém ale vidím ve škole. Na svých vnucích vidím, jak málo a mnohdy jak zkreslené, nechci říci nepravdivé, informace (to by bylo určitě příhodnější říci) děti ve školách, nebo většině škol, dostávají. Většině říkám proto, že nejsou jednotné osnovy pro výuku, tak jsou děti učeny podle pohledu učitelů. S tím souvisí i ten zájem, nezájem. Jestliže děti nemají nikoho, kdo by jim k tomu něco pravdivého řekl, probudil zájem, nemůžeme se jejich malému vědomí o této době divit. Pak vidíme středoškoláky, když nevědí nic nejen o roce 1939, 1945, ale i dalších klíčových letopočtech naší historie.

Sledoval jsem média, jak a v jaké míře si vzpomenou na toto velmi smutné výročí a můj předpoklad, že většina médií se výročí dotkne jen okrajově, se naplnil, napsal na svém blogu u příležitosti výročí okupace Václav Krása. Máte pocit, že média tyto události více či méně opomíjejí? Když to srovnáme například s rokem 1968?

Krásovi se nedivím, protože totéž říkají i lidé kolem mne. Politicky se 15. březen najednou nehodí, protože to připomíná, že máme vedle sebe souseda, který je velmi, velmi nevypočitatelný. Je smutné, že Krása má pravdu. Vybavte si, které a kolik sdělovacích prostředků a jak o této jedné z nejtragičtějších událostí v našich dějinách informovalo. Přitom tímto datumem začalo vyvražďování našich občanů. Témě čtyřsta tisíc jich bylo zavražděno.

Nebýt Sovětského svazu, jeho armády, která přinesla svobodu nejen nám, ale většině Evropy, tak jsme už asi nebyli. A 68. rok? Na jednu stranu veliká chyba, byť k nám vojska Varšavské dohody přišla na pozvání a v tuto chvíli nechci rozebírat otázku čí bylo toto pozvání. Odmítám ale tvrzení těch našich rádoby demokratů, že to byla okupace! Jak se chovají okupanti, nám ukázali Němci vražděním, o kterém jsem mluvil.

Vím, že sovětští vojáci pomáhali v našem hospodářství, kde jsme je potřebovali téměř až do jejich odchodu. A ještě něco, co naše „demokraty“ nepotěší. Na druhou stranu musím říci, že kdyby nepřišli, měli jsme republiku rozkradenou o dvacet let dříve. Nemohu nezmínit ještě jedno manko našich sdělovacích prostředků. Cudně zamlčeli, ani nejmenší zmínkou nepřipomněli, že to byli Poláci, kteří se na nás vrhli dříve než Němci se svým Hitlerem, aby nám zabrali ne zrovna malou část severní Moravy a Slezska. Ano, prvními našimi okupanty byli Poláci! To vše za nadšeného souhlasu našich „skvělých a spolehlivých“ spojenců.

Německý velvyslanec Christoph Israng přinesl květinu na Pražský hrad a na twitteru vyjádřil soucit a úctu obětem okupace. Reakce na příspěvek na twitteru byly vesměs pozitivní. Jeho gesto ocenil mimo jiné i náměstek hejtmanky Plzeňského kraje Marek Ženíšek. Ten podle serveru iDnes.cz napsal: „Takhle vypadá omluva. Takhle vypadá poučení se z dějin. Takhle vypadá spojenec.“ Co na to říkáte?

Na adresu Ženíška bych napsal „Takhle vypadá hlupák“. Diplomatická gesta mají stejný význam jako použitý toaletní papír. Je to jenom povinná póza diplomata. Žiji v příhraniční obci. S Němci máme takřka denní zkušenosti. Nemám pocit, že jejich chování by potvrzovalo slova Ženíška.

 

 

Lidé velvyslanci vyjadřovali nejen slova díků, ale někteří se vrátili i k odsunutí Němců po válce a omlouvali se za to. Například člen Pirátské strany Pavel Moravec opět podle iDnes.cz napsal: „Díky za citlivou připomínku a omluva za nehumánní vyhnání Němců po válce. Ne každý národností Němec sympatizoval s Německem. Odsunuti byli všichni. Násilí a zabavení majetku bylo pácháno bez ohledu na jakékoliv vině.“ Souhlasíte s ním?

Pár slovy se na to dá těžko odpovědět. Snad alespoň takto: Kde nejsou znalosti z historie, tam jsou jen kecy. Je módní, když pirátský Pavlíček Moravců, plný humanistického chtíče s andělskými křidélky v prdýlce upozorní, jak zlí a hloupí byli Češi ve čtyřicátých letech. Tím naznačuje, že je jakýmsi předvojem humanity.

Proč nezmiňuje, že ještě začátkem května 1945 byli vražděni ustupujícími Němci naši lidé ve městech i vesnicích, u železničních tratích byli ubíjeni vězni, odvážení z koncentračních táborů v Polsku a z východu Německa, jak mi o tom povídali moji rodiče u nás na severu Čech? Tupá neznalost a ideologické předsudky, to jsou ty krásné zkřížené hnáty na vlajce politických hrdlořezů alias Pirátů. Pro něj byl odsun Němců nehumánní! A co vraždění a skutečné vyhnání našich lidí před válkou. Vyhnání, kdy naši lidé utíkali jen v tom, co měli na sobě! Vše ostatní jim sebrali, nebo zničili. Co vraždění našich policajtů?! Takových příkladů by bylo na několik stránek.

Jak říkám, kde není znalost historie, tam jsou kecy a ubohé kecy. A ještě něco. Kdo s fašouny nesouhlasil, nehajloval a nespolupracoval, odsunut nebyl. I v naší obci takových lidí žilo několik. Dokonce když se zjistilo, že odsun nebyl oprávněný, vrátili se a vše dostali zpět.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ten mládenec na to nemá.“ Foldyna byl zlý na Lipavského. Ale i na Řehku

13:45 „Ten mládenec na to nemá.“ Foldyna byl zlý na Lipavského. Ale i na Řehku

Dokáže ministr zahraničí Jan Lipavský zareagovat na novou geopolitickou realitu, která nastala s pří…