To už Američany naštvalo. Hrozba konce civilizace. Kuras a zlom v USA

18.08.2022 4:44 | Rozhovor

OBZOR BENJAMINA KURASE Tato razie na Trumpa hodně Američanů naštvala, poznamenává o zákroku FBI proti exprezidentovi USA spisovatel Benjamin Kuras. V rámci pravidelného shrnutí globálních událostí vyjmenovává, čím vším dle něj Bidenova vláda Ameriku poškodila. „Jestli vyhrají demokraté Kongres a pak znovu prezidentství, můžeme západní civilizaci ‚políbit na dobrou noc‘, jak praví populární americké úsloví,“ obává se.

To už Američany naštvalo. Hrozba konce civilizace. Kuras a zlom v USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Benjamin Kuras

Zátah třicítky ozbrojených agentů FBI na Trumpovu rezidenci a odebrání dokumentů (nemluvě o proházení šatníku paní Trumpové) se v mnoha komentářích jeví jako další stupínek v degeneraci americké demokracie a důkaz posílené moci takzvaného „hlubokého státu“, tedy institucí ovládajících stát bez ohledu na demokratická pravidla a zákony. FBI coby federální policejní sbor je jedna z nejmocnějších. Jestliže ta si dělá, co se jí zlíbí, jak bezpeční jsou američtí občané? Byl zátah v Trumpově rezidenci zákonný? Mají nějaké opodstatnění tvrzení, že Trump zneužil nějaké tajné dokumenty?

Není to poprvé v posledních letech, co se zpochybňuje fungování FBI v rámci amerických zákonů v souvislosti s Trumpem. Připomínají se desítky osob, které FBI zatkla a bez soudu držela ve vazbě na základě jejich prosté přítomnosti mezi protrumpovskými demonstranty v Kongresu onoho pověstného 6. ledna, aniž byli obžalováni z trestného činu. Domovní prohlídky agenty FBI zažívají i osoby zpochybňující regulérnost posledních prezidentských voleb. Předtím to byla zfalšovaná nařčení z Trumpovy údajné kolaborace s Ruskem.

Zátah na rezidenci exprezidenta a možného opětného prezidentského kandidáta je ale o velký stupeň (či jak se dnes česky rádo říká, ‚levl‘) výš. Jestli jsem správně rozuměl americkým právnickým komentářům, FBI porušila zákon minimálně v těchto bodech: 1. Násilné získání dokumentů se smí provádět teprve tehdy, když je vyšetřovaný odmítne odevzdat dobrovolně. Trump to nikdy neodmítl (nebyl k tomu vyzván), naopak teď žádá jejich zveřejnění. 2. Konečné právo odtajňovat dokumenty má prezident sám, tudíž přesunem údajně tajných dokumentů z úřadu do ‚civilu‘ neporušil zákon. 3. Navíc šlo o dokumenty, k nimž FBI už měla přístup, protože Trump je dávno odtajnil.

Tedy mohla Trumpa obvinit dávno. Proč zrovna teď?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kriminalizace za plakát? Zkušený senátor z ODS se zastal Okamury

21:35 Kriminalizace za plakát? Zkušený senátor z ODS se zastal Okamury

O takzvaném semaforovém chování, ale i třeba o antikampaních hovoříme se senátorem za ODS, dlouholet…